תעשו חיים

עדנה ברק

החיים שלכם יכולים להיות הרבה יותר קלים ומהנים, צריך רק לדעת איפה קונים ביטחון עצמי ושמחת חיים. תכירו את המוכרת, עדנה ברק, מחברת "חיים קלים חיים קשים", שמצהירה: "אני לא רוצה להרוויח מהספר, אני רוצה שאתם תרוויחו"

מאת זהר נוי

קשה לכם בחיים? מרגישים מועקה תמידית? חוסר מוטיבציה? סובלים מערך עצמי נמוך? אפשר לשנות את כל זה באמצעות הכרות עם העולם הרגשי שלנו. כולנו יכולים להשתנות ולהפוך את חיינו לקלים. להשיג הישגים, לרכוש ביטחון עצמי, אסרטיביות ושמחת חיים. לעבור מ"אין" ל"יש". כל מה שצריך לעשות זה רק להבין, לרצות ולעשות. ועוד משהו: לקנות את הספר "חיים קלים חיים קשים" של עדנה ברק (הוצאת ספרי ניב).

עדנה ברק היא פסיכולוגית חברתית, ארגונית ותעסוקתית, יועצת ארגונית בכירה. לאחר שנים של מחקר מעמיק בנושא השינוי, פיתחה את הגישה "האומץ לשנות" – גישה חדשנית וכמעט מהפכנית לנושא השינוי של אנשים וארגונים. הגישה מיועדת לאנשים בריאים ומתפקדים. המוטו של הגישה הוא שרוב האנשים, רוב הזמן, חיים בצורה רגשית לא נכונה. התוצאה: החיים מביאים איתם סבל רגשי. העולם הרגשי של כולנו מורכב מ-12 סודות רגשיים. אנחנו החלטנו איך נחיה עם כל סוד, ולכן אנחנו יכולים גם לשנות ולקבל החלטה חדשה.

השינוי מושג באמצעות מודל שיטתי בעל שלושה שלבים: הבנה של הסודות הרגשיים, הטיפוסים והפנטזיות שלנו, הסכמה לשנות ועשייה קלה. לא מדובר בתהליך ארוך וקשה. השינוי שמבוסס על תובנות הוא קל ומהיר. תובנה היא רגע של הבנה עמוקה שמשלב בתוכו גם שכל וגם רגש. השינוי קל ומהיר כי אין צורך קודם להדליק את האור, ואז לקחת את החושך בידיים ולזרוק אותו החוצה דרך החלון. ברגע שהדלקנו את האור – החושך נעלם. דבר דומה בדיוק קורה אצלנו, ברגע שנוצרת תובנה. מרגע שמבינים שיש טיפוסים, פנטזיות וסודות רגשיים – כבר אי אפשר יותר לא לדעת ולא להבין. הקריאה בספר יוצרת את התובנה, ופעם שמבינים – כבר אי אפשר לא לדעת. השינוי כמעט קורה מעצמו.

הספר "חיים קלים חיים קשים" שכתבה עדנה ברק מספק לקורא כלים מעשיים להשתנות ולחיות חיים קלים במקום חיים קשים. אין כאן תיאוריה ומושגים מסובכים. יש כאן הרבה הומור, חמלה וקבלה עצמית.

לדברי עדנה ברק (73), אימא לשתי בנות וסבתא לשלושה נכדים, היא בזבזה את רוב שנותיה בתחושת "אני לא בסדר". בלי ביטחון עצמי, ועם הרבה ביקורת עצמית, מרירות וכעס. לטיפוס כזה היא קוראת בספר "אלחנן הקורבן" – אדם שהוא כל הזמן קורבן של אחרים. אנשים אחרים מקבלים הטבה – הוא לא, אנשים יודעים מה לדבר ומתי – הוא לא יודע, אנשים עומדים בתור לאוכל והוא עומד בלחץ שכולם יאכלו ורק לו לא יישאר. "אלחנן הקורבן חי בעולם של אין, לא בעולם של יש", מסבירה עדנה. "זה עולם של מאבקים. הוא מרגיש דחוי מאוד ולא רצוי. יש לו ביקורת חריפה מאוד על אחרים. זה נראה לו לגיטימי לבקר אחרים כי יש לו ביקורת יותר גדולה על עצמו. יש לו קול פנימי שכל הזמן תוקף אותו ומותח עליו ביקורת: 'למה אתה שותק? למה אתה לא מצליח?!'".

הטיפוס השישי בספר – לב, שלו ואוהב, יודע לאזן את החיים שלו, בין אין ויש. הוא חי מאושר עם עצמו. אבל גם הוא "מתגלש" לא פעם לאחור, כמו במשחק "סולמות ומגלשות" וחוזר להרגיש קורבן או תקוע. אלא שהוא מבין מה קורה לו ויכול לבחור בתוך דקות, שעות או ימים לחזור ולחיות חיים קלים.

לדברי עדנה ברק, כל ששת הטיפוסים קיימים אצל כולנו תמיד, ולכן אנו יכולים לעבור ביניהם. בכל תקופת חיים יוכל טיפוס אחר לקבל אצלנו ביטוי.

הספר לא אומר איך לחיות ולא נותן פתרון קסם בנוסח "תאהב את עצמך והכול יסתדר", או "תחשוב טוב ויהיה טוב". הספר אומר בפשטות שבלי שידענו או התכוונו קיבלנו פעם החלטות בכל אחד מהסודות הרגשיים שלנו, ומאז לא בדקנו את ההחלטות שלנו. לא בדקנו אם הן עדיין מתאימות לנו. הספר מזמין אותנו לבדוק את ההחלטות שלנו ולהחליט מחדש מה טוב לנו ומה פחות מתאים לנו כיום.

בבסיס הספר נמצאת ההנחה שיש להבחין בין כאב – עליו אין לנו שליטה, לבין סבל, סבל רגשי – עליו יש לנו שליטה. הספר עוסק בעולם הרגשי שלנו, עליו יש לנו שליטה. "יש לנו שליטה באמצעות היכרות עם הפנטזיות שלנו, באמצעות הפיכת הסודות הרגשיים מסודיים למודעים, ובאמצעות בחירת הטיפוס שלפיו נחיה", אומרת עדנה.

מה מיוחד בשיטת הריפוי הרגשי?

"אדם מטייל בשדה. פרחים, שמש, שלווה, הנאה. פתאום מישהו צועק לו: עצור! סכנה! אתה בשדה מוקשים! ברגע אחד חל שינוי: בתפיסת המצב, בהרגשה, בתפקוד. גישת האומץ לשנות פועלת בצורה דומה: היא משנה, באמצעות קריאת הספר, את המציאות הרגשית בה אנו חיים.

כל אחד יכול להשתנות בעזרת המודל שלך? 

"כן, זה לא קורה ביום, אבל זורעים את זרעי השינוי. תחשבו על כוס של קפה שחור, קפה בוץ. הטיפול הפסיכולוגי הרגיל מטפל בכל גרגר בנפרד – לאט, מעלים גרגר, מסתכלים עליו, בוחנים איך מרגישים איתו, טועמים אותו – הוא מר, משחררים אותו וניגשים אל הגרגר הבא כשכל הזמן הזה רע לנו, מר לנו, אנחנו בבוץ וברור שיש לנו התנגדויות: ממש, אבל ממש, אין לנו חשק להמשיך להיות בבוץ כל כך הרבה זמן, רק משום שמבטיחים לנו שיום אחד הכוס תהיה נקייה. אנחנו רואים: יש בכוס עדיין כל כך הרבה גרגירי בוץ שחור. גישת 'הריפוי הרגשי לאנשים בריאים' מטפלת לגמרי אחרת באותה כוס של קפה בוץ: היא מזרימה אל הכוס מים צלולים, נקיים, טעימים, בהומור, עם תובנות מחיי היום-יום של כולנו. המים נכנסים לכוס, מציפים את הגרגירים השחורים למעלה  – והגרגרים השחורים נשפכים, מעצמם החוצה.

מה היית רוצה שיקרה עם הספר?

"החלום שלי הוא שהספר יגיע לכמה שיותר אנשים וישפיע לטובה על איכות חייהם, לכן בניגוד לכל הספרים האחרים, בהם כתוב בעמוד הראשון 'אסור לצלם, להעתיק, להשתמש בחומרי הספר' אצלי תמצאו בעמוד הראשון הרשאה לכל שימוש שאינו מסחרי. קחו, השתמשו בתרגילים ובכלים, ספרו לאחרים, השאילו את הספר לאחרים, צלמו, העתיקו. המטרה שלי היא שהידע שצברתי לא ייעלם, אלא יחיה, יתפשט ויהפוך את חייהם של רבים מקשים לקלים. אני רוצה שהידע שצברתי יחיה אחריי בלבבות של האנשים".

למי הספר מיועד?

"מי שמרגיש שטוב לו, שהוא נהנה מביטחון עצמי ומשמחת חיים, מעשייה יצירתית ומהישגים – אין לו צורך בספר. מי שלא רוצה להשתנות ("יהושוע התקוע") לא ירצה לקרוא על שינויים. כל השאר, כולנו, האנשים הרגילים, המתפקדים, הבריאים – מוזמנים להיעזר בספר ולשנות את חייהם לטובה".

מה הלאה? יש עוד ספר בקנה?

"כן, כבר כתבתי שני ספרי ילדים, לפעוטות ולילדי גן, וספר שמיועד לבני הנוער. כולם עוסקים באיך לגדל לעצמנו ביטחון עצמי ושמחת חיים ולחיות חיים קלים. הספרים כתובים, וממתינים לזמן שיצאו לאור. בינתיים אני נהנית מהחיים ושמחה לשתף את הידע שלי עם כל מי שרוצה לעשות שינוי".

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 131
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן