ערב וינאי התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

הילה בג'יו. צלם לירן לוי

ערב וינאי
התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון פותחת עונה
מנצח אבי אוסטרובסקי, סולנית הילה בג'יו, סופרן
ביצירות של גילעד הוכמן, שוברט ומאהלר

ראשל"צ 14.9, 16.9 ת"א 17.9, רחובות 18.9
'ערב וינאי' – קונצרטי פתיחת העונה ה- 29 של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, עומדים בסימן עידן חדש לתזמורת ולמנהלה הנכנס עופר סלע. הקונצרטים יתקיימו בראשל"צ, בת"א וברחובות . על הסדרה ינצח אבי אוסטרובסקי ותתארח בו זמרת הסופרן הילה בג'יו.

בתוכנית גילעד הוכמן – 'קול קורא' לתזמורת, שוברט – חמישה שירים: לילה וחלומות, גרטכן ליד הכישור, לסילוויה, אַת השלווה, סרנדה, מאהלר – סימפוניה מס' 4.

שלוש היצירות בקונצרט הולחנו לטקסטים או בהשראתם. יצירתו של גילעד הוכמן שואבת את כוחה משירה של הסופרת נאוה סמל "דבר אלי מדברית". שורשי השיר שנכתב במיוחד עבור היצירה ושימש כבסיסה הרעיוני נעוצים בטקסט התנ"כי (ישעיה, מ' ג'.) היצירה נכתבה בשנת 2006 בהזמנת המנצח ברק טל ואנסמבל סולני ת"א . ב- 2014 זכתה 'קול קורא' בפרס הראשון בתחרות בקולורדו, ארה"ב.
היום שבו הלחין שוברט את השיר "גרטכן ליד הכישור" שיבוצע בקונצרט, נחשב כיום לידתו של ה"ליד" השיר הרומנטי. על אף שהשיר האמנותי זרם כבר 200 שנה לפניו, נחשב שוברט ל"איש הלידר". השירים בקונצרט יבוצעו בגרסה מתוזמרת.
הסימפוניה הרביעית של מאהלר היא החביבה והמקובלת ביותר מבין תשע הסימפוניות שלו. הפרק הרביעי, המושר, הולחן ראשון, לטקסט "רקיע ועליו תלויים כינורות" מתוך מחזור השירים הגרמני "קרן הפלא של הנער", מחזור ששימש את מאהלר ביצירות נוספות .

גילעד הוכמן – צעיר הזוכים בפרס ראש הממשלה למלחינים והזוכה הטרי בפרס וושינגטון בארה"ב. נולד בהרצליה, 1982 ובעשור האחרון חיי ופועל בברלין, גרמניה. הוא החל בנגינת פסנתר בגיל 6 ולהלחין בגיל 9. בגיל 18 סיים את לימודיו בקונסרבטוריון הרצליה, בהמשך סיים בהצטיינות את לימודיו בביה"ס בוכמן-מהטה למוזיקה באוניברסיטת תל אביב.
הוכמן חיבר יצירות רבות לתזמורות, למקהלות, לאנסמבלים קאמריים ולנגנים סולניים המבוצעות באולמות חשובים בעולם ובישראל. שפתו המוסיקלית מגוונת ונמצאת בחיפוש מתמיד. היא שואבת את כוחה ממסורות המוזיקה הקלאסית המערבית וממוזיקה יהודית ועממית. בתוכה היא מבקשת ליצור איזון בין הבעה רגשית לשכלתנית ומיזוג בין מסורת לחדשנות.

אבי אוסטרובסקי, מנצח
אבי אוסטרובסקי נולד בישראל וסיים את לימודיו באקדמיה ע"ש רובין בת"א. לאחר שזכה בתחרות למנצחים צעירים של קרן התרבות אמריקה-ישראל יצא ללימודים בחו"ל ולמד בווינה. במאי 1968 זכה אוסטרובסקי בפרס הראשון בתחרות ע"ש ניקולאי מאלקו הבינלאומית למנצחים צעירים בקופנהגן, זכיה שהניבה הזמנות רבות לנצח על תזמורות שונות ברחבי העולם. באותה שנה הוזמן לשמש כמנהל המוסיקלי והמנצח הראשי של התזמורת הסימפונית חיפה, תפקידים שמילא עד 1973. בשנת 1970 ייסד את התזמורת הקאמרית הקיבוצית (כיום נתניה הקיבוצית) והיה מנהלה המוסיקלי עד 1974. וחזר וישיש בתפקיד זה בתחילת המאה הנוכחית. בשנת 1973 ייסד את הסינפונייטה הישראלית באר שבע ושימש כמנהלה המוסיקלי ומנצחה הראשי במשך חמש שנים. עוד שימש אבי אוסטרובסקי כמנצחה הקבוע של התזמורת הפילהרמונית של אנטוורפן בבלגיה, וכמנהלה ומנצחה של התזמורת הפילהרמונית של רדיו נורבגיה באוסלו. הוא ניצח על תזמורות חשובות ומפורסמות בהן: הפילהרמוניות לונדון, ביביסי, אמסטרדם, בריסל ורבות אחרות. הוביל סיורי תזמורות רבות ברחבי העולם ובם סיור באוסטרליה עם התזמורת הפילהרמונית של לונדון.

הילה בג'יו, סופרן
הילה בג'יו מן הבולטות בזמרות האופרה בישראל, נולדה כאן, היתה חברה ב"סטודיו אופרה" ומאז מופיעה בקביעות באופרה הישראלית. בעונה הנוכחית תשיר את: טיטאניה (חלום ליל קיץ) ומיכאלה (כרמן) באופרה הישראלית, אוסקר (נשף המסכות) בבתי האופרה של ננסי ולוקסמבורג, סוזנה (נישואי פיגרו) עם קאמרטה ירושלים, דספינה (כך עושות כולן) עם הסימפונית חיפה ועם הסימפונית ירושלים את 'מיסה לעת מלחמה' (היידן) ורקוויאם (פורה).
הילה בג'יו עוטרה בפרסים חשובים רבים בהם: פרס רוזנבלום (2012) לאמנית מבטיחה; בפרס משרד התרבות על ביצוע יצירה ישראלית; במקום השני בתחרות "בלוודר" היוקרתית בווינה בקטגוריית האופרטה. עוד זכתה במלגות: קרן התרבות אמריקה-ישראל, גרבוב, בסר, סילוורמן והמכון הישראלי לאמנות הזמרה.
הילה באג'יו מופיעה דרך קבע בחו"ל ובישראל עם בתי אופרה ותזמורות חשובים. הייא הופעה בקונצרטים ורסיטלים ברחבי העולם והופיעה כסולנית עם כל התזמורות בארץ.
עופר סלע המתחיל בימים אלו את תפקידו כמנכ"ל התזמורת: "אני גאה ושמח על הצטרפותי לאחד מגופי התרבות המובילים בישראל בכלל ובעולם המוסיקה הקלאסית בפרט. אנו פותחים עונה חדשה עם קונצרט שמציג רפרטואר מוסיקלי מגוון שמשקף את יכולותיה הגבוהות של התזמורת".

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
מנצח אורח ראשי: דן אטינגר. מונה השנה באוגוסט למנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית. הנהלת התזמורת מאחלת לו הצלחה רבה.
התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון והינה הגוף היוצר הגדול והחשוב בעיר. משנת 1989 היא פועלת כתזמורת הבית של האופרה הישראלית. התזמורת התמקמה בקצה העליון של הפרימידה האמנותית בישראל כגוף מוסיקלי ומוביל ומחדש.

איכותה של התזמורת זוכה למוניטין גבוהים ברמה הבינלאומית והיא עורכת סיורים בעולם, הן כתזמורת האופרה והן כתזמורת סימפונית עצמאית. שני סיורי קונצרטים בסין זכו להצלחה רבה ולביקורות נלהבות ואולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי היו גדושים בקהל שקבל את התזמורת בתשואות רמות. התזמורת השתתפה בפסטיבל שנחאי והקונצרט בו ניגנה הוגדר כאירוע המרכזי של הפסטיבל. בקיץ 2008 יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה בברזיל ועוד.

התזמורת רואה חשיבות רבה בחינוך מוסיקלי וכפועל יוצא, יזמה את התוכנית "צליל ראשון". מטרת התוכנית היא הכנת עתודה של צרכני תרבות רגישים למוסיקה קלאסית ושל יוצרים ומבצעים עתידיים, וזאת על ידי יצירת קשר ישיר ובלתי אמצעי בין נגני התזמורת לבין הקהילה. במסגרת תוכנית זו מופיעה התזמורת בפני ילדי גנים ובתי ספר, רובם מראשל"צ, תוך שיתוף הילדים כמבצעים במהלך הקונצרטים. המפגשים נערכים במסגרות החינוכיות עם הרכבים קאמריים של נגנים מתוך התזמורת ובהיכל התרבות בראשון לציון בהרכב סימפוני מלא.

התזמורת משתפת פעולה באופן קבוע עם עמותת ארתור רובינשטיין ולוקחת חלק ב"חג המוסיקה הישראלית" של המכון למוסיקה ישראלית ובפרויקטים לאומיים נוספים.
התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות עם הקפדה על ביצוע יצירות מאת מלחינים ישראליים בסדרות הקונצרטים למנויים. בין הסדרות: קונצרטים סימפוניים, קונצרטים לכל המשפחה, קונצרטים אנדלוסיים ומופעים מוסיקליים עם אמנים מובילים בעולם המוסיקה הישראלי כגון: להקת תיסלם, יונתן רזאל ואריאל זילבר ועוד.
התזמורת זכתה בפרס אקו"ם על עשייתה יוצאת הדופן והצטיינותה בביצוע מוסיקה ישראלית מקורית, בהפצתה ובקידומה.

עם חברי התזמורת נמנים מיטב הנגנים הצעירים בישראל ומיטב הנגנים מקרב העולים החדשים שהגיע לישראל בשלהי שנות ה-80. מכלל תרבויות הנגינה שהביאו חבריה, גיבשה התזמורת צליל אישי זוכה להערכת מאזיניה והביקורת המקצועית.

מייסדה ומנהלה המוסיקלי הראשון היה שמעון כהן. אחריו שימשו בתפקיד נעם שריף, אשר פיש, מנדי רודן ז"ל, דן אטינגר וג'יימס ג'אד.

מנכ"ל התזמורת הוא עופר סלע.
ערב וינאי – קונצרט פתיחת עונה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
Viennese Evening
מנצח: אבי אוסטרובסקי Avi Ostrowsky
סופרן: הילה באג'יו Hila Baggio
בתוכנית:
גלעד הוכמן 'קול קורא' לתזמורת

שוברט חמישה שירים
לילה וחלומות ד' 827 מלים: מתאוס פון קולי תזמור – מקס רגר
גרטכן ליד הכישור ד' 118 מתוך "פאוסט" של יוהן וולפגנג פון גתה – תזמור- מקס רגר.
לסילוויה ד' 981 מתוך "שני האדונים מוורונה" של ויליאם שקספיר תזמור – אנדרו לאק
אַת השלווה ד' 776 מלים: פרידריך ריקרט תזמור: מקס רגר
סרנדה ד' 957 מלים: לודוויג רלשטאב תזמור: ז'אק אופנבך

מאהלר סימפוניה מס' 4 בסול מז'ור.

Gilad Hochman A Voice in the Wilderness
Schubert 5 Lieder for Soprano and Orchestra (Arr. Reger, Webern, Offenbach)
Mahler Symphony No. 4.

מועדי הקונצרט

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה
יום חמישי 14.9 בשעה 20:00
מוצ"ש 16.9 בשעה 21:00
תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה
יום ראשון 17.9 בשעה 20:00
רחובות, בית העם
יום שני 18.9 בשעה 20:00
רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.
מחיר כרטיס: 107-285 ₪.
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.

לפרטים נוספים: ענת מרומי יחסי ציבור 03-5076032
עדי שטרסמן 052-8564444, ענת מרומי 052-8133813

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 129
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן