סיפורים טובים

נער בחדר הרוס מביט החוצה מבעד חלון

למי מכם יצא לשמוע לאחרונה חדשות, לקרוא עיתונים או אפילו סתם לגלול ברשתות החברתיות? אני מניח שלכולכם ולכן אני רוצה לשאול אתכם, אם הייתם צריכים להניח באחוזים כמה מהסיפורים והחדשות שאתם קוראים הם טובים וכמה רעים, מה לדעתכם היו האחוזים?

בואו נתחיל מטלויזיה ועיתונים… בעולם הריאלי שבו אנו חיים, ללא טרגדיות, מלחמות, מגפות ומשברים לגופים שמספקים את השירותים האלו לא הייתה זכות קיום, לא כי אי אפשר לכתוב עיתון עם סיפורים טובים או לשדר תוכניות מפתחות ומעצימות בטלויזיה אלא כי המודל הכלכלי שעליו הם חיים כיום הוא מודל שבנוי על טרגדיות, מלחמות, מגפות ומשברים, במילים אחרות זו הפרנסה שלהם בתיבול של קצת בידור ירוד ומעליב את האינטליגנציה.

למציאות הזאת נכנס מארק צוקרברג, "האביר על הסוס הלבן" בפברואר 2004, בתקופה אחרת שנדמת רחוקה מאוד… במילותיו אז "אנחנו מאמינים שאנשים הם טובים בבסיס שלהם, וראינו שוב ושוב שאנשים טובים אחד לשני בפייסבוק", בריאיון ל NBC's Today Show בשנת 2006 כאשר בפייסבוק כבר היו מעל 12 מיליון רשומים.

בשנת 2008, בערך 4 שנים לפני ההנפקה בבורסה, בכנס ה-WEB 2.0 בסן פרנסיסקו, מארק עמד מול הקהל ואמר: "אנחנו מנסים לבנות מוצר שבאמת יתן ערך לאנשים ואנחנו מאמינים שאנחנו יכולים לעשות את זה ולבסוף נצליח לבנות גם עסק מצליח".

זו הייתה תקופה שבה באמת רבים האמינו שהרשתות החברתיות יביאו לסדר היום את הצד הטוב והחיובי של האנושות, את הסיפורים הטובים, האחווה, הסולידריות ואפילו יפתחו גשר בין מדינות ואויבות. אך מאז עברנו הרבה ומי שיעז לפתוח לרגע את פייסבוק או טוויטר יתקל באין סוף ריבים, קללות, השמצות ורוע, האם זה הצד של האנושות שבחרנו במודע לגמרי להביא לרשתות החברתיות? או שוב האם זה פשוט האלגוריתמים מקדמים את האסטרטגיה שתהיה הכי רווחית לבעלי המניות?

התשובה כנראה נמצאת באמצע, אני מאמין שמיזמים טובים כמו להביא חדשות (אמיתיות וטובות) לציבור או כמו רשתות חברתיות מתחילים מרעיון חיובי וחזון שאמור לקדם את האנושות אבל אז לתבשיל הזה נכנסים שני מרכיבי הקסם: כסף ואופי האדם.

כל שנותר לי בטור הזה הוא להגיד שאם גם לכם, כמוני, חסר לשמוע יותר דברים טובים, לייצר יותר אחדות ושלום ופחות פילוג וריבים אל תחכו שזה יקרה כי מרכיבי הקסם לא יתנו לזה לקרות, תתייחסו פחות לשלילי ותייצרו יותר חיובי, אל תשפכו שמן למדורה פשוט תטפחו את הגינה הירוקה הקטנה שלכם… תהיו אתם אלו שמגשימים את החזון הזה ואני מאמין שעוד אנשים מהסביבה שלכם יצטרפו.

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 131
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן