לפעמים תחפושות לא בוחרים

לפעמים-אלדד-מוקטן

פורים בפתח ועוד מעט ילדים ואולי גם מבוגרים יתחפשו וישחקו תפקיד. זה שוטר, זה כבאי, זו אחות רופאה או חולה. לפעמים המציאות היא זו שכופה עלינו לקבל תפקיד בעל כורחנו. פציעה או מחלה, לא בהכרח כאלה שמופיעות באופן פתאומי מביאות אותנו להתמודד עם תפקיד החולה, המבריא והמשתקם. אם נחשוב לרגע על אדם הנמצא בדרכו מהבית לעבודה ובדרך עובר תאונת דרכים או אירוע מוחי. רגע אחד היה בדרך לעבודה ורגע שלאחר מכן הוא בשיקום. אף אחד לא מכין אותנו להתמודד עם המצב הזה. אף אחד לא מכין אותנו להתמודד עם דרישות הצוות הרפואי, המחלה, המגבלה, הציפיות של המשפחה הסובבים והסביבה. פעמים רבות נותר בן הזוג והמטפל העיקרי להתמודד גם עם בן הזוג שנזקק לעזרה, או סיעוד, וגם להמשיך ולמלא הן את תפקידיו והן את תפקידי בן הזוג החולה שאותם הוא איננו מסוגל להמשיך ולמלא.
להלן מספר המלצות שיעזרו להתמודד בתקופה שכזו:
• חלוקת סמכויות – למי שיש נטייה לקחת את כל נטל האחריות על עצמו כדאי לזכור שתקופת החלמה או שיקום עלולה להיות ארוכה ואפילו ארוכה מאוד. כדאי לחלק סמכויות בין בני המשפחה הקרובים כדי לשמור את הכוחות לאורך זמן.
• מומלץ למנות בן משפחה שיהיה בקשר עם הצוות הרפואי וירכז את ההנחיות, בדיקות, תורים וכו. לצוות הרפואי קל יותר לעבוד מול אדם מסויים שיעדכן את המשפחה לעומת לחזור על הנחיות והוראות כל פעם מול אדם אחר.
• לפנות לגורמים המטפלים כדי לוודא את הזכויות הטיפוליות והסוציאליות כגון מה הטיפולים שאמורים לקבל מקופת החולים ולאיזו תקופה, מה הם הזכויות בביטוח לאומי.
• ישנן עמותות שהוקמו כדי לסייע במידע או בפעילות לחולים במחלות מסויימות כגון עמותת נאמן לסיוע לאנשים שעברו אירועים מוחיים או עמותה לחולים במחלת פרקינסון. ניתן לחפש מקורות מידע עליהן ומקורות מידע אחרים וכלליים יותר באינטרנט.
• הקשיבו לאנשים שעברו את אותה התמודדות, אפשר בקבוצות תמיכה שימעו כיצד הם התמודדו ומה סייע להם להתמודד.
• לבני הזוג והמטפלים העיקריים – אל תשכחו להתפנות ולטפל גם בעיניינכם הבריאותיים והאחרים. כדי שתוכלו להמשיך ולטפל ביקירכם תצטרכו לטפל בעצמכם.

בברכת בריאות שלימה וחג פורים שמח
גרינברג אלדד, מרפא בעיסוק
מהמנהלים והבעלים של המרכז הישראלי לשיקום נפגעי שבץ מוחי ופגיעות ראש

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 128
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן