התמודדות עם מחלה כרונית

התמודדות-אלדד-גרינברג

מחלה כרונית מוגדרת כמחלה שדורשת טיפול תרופתי או אחר קבוע על פי הגדרות משרד הבריאות. אנשים רבים שמתמודדים עם מחלות כרוניות נדרשים לשלב בין ניהול הטיפול במחלה והמשך מילוי התפקידים שלהם ביום יום. אדם שחלה בסכרת לדוגמא, צריך לשלב בין ניטור  הסוכרת, ניהול התרופות, המשטר התזונתי והפעילות הגופנית המומלצת ובין תפקידו בעבודה, תפקידיו בבית ובמשפחה ותפקודי הפנאי. אם בעבר נדרשו מטופלים עם יתר לחץ דם, סכרת, מחלות לב, ומחלות נוספות להפסיק את עיסוקיהם כדי לטפל במחלתם, אזי הזמינות של מכשירי הניטור והמדידה השונים כגון מדי לחץ דם ומכשירי ניטור הסוכר, יחד עם הקשר הרציף שנוצר בין הגורמים המטפלים והמידע למטופלים דרך האינטרנט והתקשורת האלקטרונית מקלים על השילוב בין טיפול במחלה והמשך התפקוד. כיום אפשר מהבית לזמן תורים, לקבל מידע אודות בדיקות ישירות לדואר האלקטרוני ולקבל הנחיות מהרופא דרך האינטרנט, וכן בקופות חולים ניתנים מרשמים לתרופות לפרק זמן ממושך שמקל על המטופלים לרכוש אותם. יחד עם זאת, עדיין לא נמצא תחליף לבדיקה ותשאול פנים מול פנים ועל כן לא מומלץ לוותר על הביקור אצל הרופא.

להלן מספר המלצות כלליות שיסייעו בהתמודדות היום יומית עם מחלות כרוניות, לאלה יש לצרף את ההמלצות שניתנות לכל מצב רפואי ספציפי.

  • היכן מתבצעת הפעילות: ארגון סביבת הבית, סביבת העבודה או סביבת הפעילות באופן שייקל בעת הפעילות וימנע פעילות מאומצת.
  • איך מתבצעת הפעילות: האם אפשר לבצע את אותה הפעילות בצורה אחרת באופן שיהיה פחות מאמץ ועומס גופני, האם אפשר להיעזר במכשור?
  • מתי מתבצעת הפעילות: האם יש זמנים ביום שבהם מרגישים עם יותר כוח או האם אפשר לפזר את הפעילויות המתוכננות לאותו יום כך שלא נסיים את היום מותשים.
  • שילוב של הפעולות לניהול המחלה בתוך ההרגלים והפעילויות היום יומיות באופן שבו לא צריך להפסיק את האחד על חשבון השני.
  • ניהול יומן מסודר של טיפולים/בדיקות או ביקורי רופא כדי שאפשר יהיה לתכנן את הזמן בהתאם.
  • שילוב של פעילות תנועתית, מנטלית וחברתית ככל שמתאפשר.
  • להתייעץ בכל שאלה או התלבטות לגבי ניהול הטיפול או בעיות שקשורות לתפקוד היום יומי. קיימים גם דפי מידע של קופות החולים, בתי החולים וגורמים אחרים, ואפשרות למידע דרך האינטרנט, במקרה זה מומלץ לבדוק מיהו כותב המידע והעונה לשאלות.

בברכת בריאות.

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן