אֵקוֹלוֹגְיָה

אקולוגיה-רחל-סטיקלרו

המושג אֵקוֹלוֹגְיָה מגיע מיוונית, ומשמעותו תורת הסביבה.
גם ב- NLP קיים מושג כזה ומשמעותו מגיעה מאותו מושג, כשהיא מתייחסת להשפעה והשלכה של כל פעולה שלנו על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו, על המצב הכלכלי וכדומה. בנוסף, ההשפעה על דמויות בחיינו והיחסים עימם ועוד רבדים נוספים בכל תחומי החיים. ההשפעות יכולות להיות חיוביות ברווחים, או שליליות בהפסדים, או ללא כל השפעה על המצב הנוכחי.
המושג הזה נבדק כבר בפגישות הראשונות בתהליכי אימון NLP, וחוזרים עליו במקרה של תקיעות. הסיבות הן שחוסר הצלחה להתקדם לרוב מקורו בחוסר אקולוגיה, שאינה מודעת. במילים אחרות, יש ויכוח פנימי – קונפליקט, בין הרצון המודע שלי לבין החלק הלא-מודע. הויכוח הפנימי בדרך-כלל הוא ניגוד בין ערכים.
אני רוצה לספר לכם על רוחמה (שם בדוי), שחזרה לעבודתה כעו"ד, בה היא מאוד נהנית, כ- 3 חודשים לאחר לידת בנה הבכור. היא שיתפה כי היא חשה חוסר שקט, כשהיא בעבודה וגם כשהיא בבית. היא מרגישה לחץ לא ברור, שלא קשור לגופה לאחר לידה, שזאת בדקה. היא רצתה להבין את הסיבות ולהתמודד עם התחושות האלו.
במהלך המפגש עלה כי, שכשהיא נמצאת בעבודה עולות בה מחשבות כ"…מה קורה עם התינוק שלי… איך השארתי אותו בבית עם מטפלת… הוא צריך אותי… אני אמא לא טובה….". כשהיא הייתה בבית עלו בה מחשבות כ"…אני לא מספיקה… יצאתי מוקדם… יש לי הרבה עבודה… אין לי זמן להשקיע בעבודה שלי… אני עלולה להפסיד את הדבר שהשקעתי בו שנים…".
שיקפתי לה כי היא נמצאת במקום של קונפליקט חדש בחייה בין שני ערכים החשובים לה. מצד אחד אימהות ומצד שני הגשמה עצמית. הוויכוח הזה רודף במיוחד נשים כבר שנים רבות, מהרגע בו פרצו לעולם תנועות שחרור הנשים לעצמאות ומימוש עצמי. שזה לדעתי דבר נפלא, שהכניס לחיי כאישה חופש מחשבתי ורגשי גם יחד.
היכן הבעיה? ששנים רבות יותר נשים חונכו לתפקידי גידול ותחזוקת הבית. כלומר, יש בידינו אמונות קדמוניות ש"מקומה של האישה בבית", ואם אדגיש אף יותר "במטבח!". אלו אמונות של סבתות העבר, ואינן רלוונטיות לחיינו המודרניים. אז מה עושים? בוחרים!
כל אישה יכולה לבחור בדרך שנכונה לה, ואין אחת טובה יותר מהשנייה. רוחמה בחרה. היא בחרה ליצור איזון, שמספק בעיניה, לשעות עבודתה מצד אחד, וזמן הטיפול בבנה וביתה מצד שני. העובדה שהיא הבינה את חוסר השקט, והעלתה למודעות שלה את הוויכוח הפנימי, שהיה קיים בתוכה. היווה חלק גדול מתהליך הבחירה והשינוי שלה. כעת החזרה לעבודה אקולוגי עבורה, והשקט חזר לחייה.
מכל הלב!
רחל סטיקלרו – האקדמיה לחשיבה אחרת | 050-9807497 |

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן