קסמים וסיפורים

ספר קסמים

מאת: קטי פישר

 

הרבה מאתנו מאמינים שמלאכת היצירה באשר היא כרוכה בראש ובראשונה בהשראה, והיד העוסקת במיוחד ביצירה של סיפורים היא מעין מטה קסמים.

האומנם כך הוא הדבר? כדאי לבדוק קצת יותר מה קורה האחורי הקלעים של הסיפורים, האם באמת הכתיבה שלהם היא מעשה קסמים?

במאמר קצר זה, אסיט מעט את המסך כדי לגלות מיהו הקוסם הגדול שעומד מאחורי כתיבת הסיפורים.

 

ראשית, אתייחס למיתוס של ההשראה – אומנם מלאכת היצירה כרוכה בהשראה, אך מי שמחכה לאותה השראה כדי להתחיל ליצור ולכתוב, יכול להמשיך לחכות. היא כנראה לא תגיע כשמחכים לבואה, כיוון שהשראה אינה נופלת מהשמיים בהפתעה. הקסם הזה שנקרא השראה קורה, לפחות במקרה של כותבי הסיפורים כאשר הם יושבים מול המסך, או מול הדף (אם יש עוד כאלה שכותבים על דפים) ומתחילים לכתוב. גם אם בהתחלה לכאורה הם כותבים "שטויות" או מוחקים יותר ממה שכותבים, אבל הם מחויבים ליצירה ולכתיבת הסיפור שלהם ויהי מה ואז… ברגע לא צפוי, זה קורה.

במילים אחרות, ההשראה מגיעה תוך כדי העשייה ומתוך מחויבות למלאכת היצירה שבחרנו לעסוק בה ולא בהכרח כהארה פתאומית שבעקבותיה אנו מתחילים ליצור ולכתוב.

 

ובאשר ליד הכותבת סיפורים כבמטה קסמים – מסתבר שכתיבה של סיפורים כרוכה בהרבה מאוד "עבודה שחורה". כל אותם השורות הנפלאות בסיפור השלם, שאכן נראות לקורא כיצירה שיש בה הרבה קסם, נולדו הרבה פעמים אחרי הרבה טיוטות ומחיקות עד שהגיעו לאותו הדיוק שמופיע כקסם. גם כאן נדרשת הרבה מאוד מחויבות ליצירה הטובה ביותר שהכותב יכול להפיק והרבה מאוד שעות עבודה עד שמגיעים למטרה זו.

 

אם כך, בסיפורים אכן יש הרבה מאוד קסם, והקוסם הגדול הוא למעשה הסופר – אדם פשוט מן השורה שבמהלך כתיבתו הוא אומנם זוכה גם לכמה רגעי השראה, אך הסיפורים שיוצאים תחת ידו, לא נוצרים באבחה אחת כבמטה של קסם, כמו אצל הקוסמים והפיות באגדות, אלא בהרבה מאוד עבודה של כתיבה.

 

 

קטי פישר – פיית הסיפורים – סופרת, כתיבה יוצרת, עריכה ספרותית

טל' 052-3836231

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן