פריז – מדריד

ליאת כהן מנגנת על גיטרה

אלבום חדש לגיטריסטית הבינלאומית המצליחה, ליאת כהן, שחוזרת לישראל אחרי 26 שנים בפריז.

ליאת כהן, מסולניות הגיטרה המוערכות בעולם, מובילה את חקר המסורת העשירה של חילופי תרבות בין צרפת וספרד ואומרת כי "האלבום מספר את סיפור האהבה הנפלא שקושר את ספרד וצרפת".

באלבום 'פריז-מדריד' מבוצעות יצירות נבחרות של מלחינים צרפתים וספרדים (ראוול, מסנה, אלבניז, פאיה, גרנדוס, רודריגו, סור וטארגה) ביחד עם גדולי זמרי האופרה בעולם: הסופרן סנדרין פיו והטנורים רולנדו ווילזון וצ'רלס קסטרונובו.

שובה של ליאת כהן לארץ מחזיר אותה אל הבמות בישראל ואל הופעה כסולנית עם התזמורות הסימפוניות: ב-13.12 היא תופיע עם הסימפונית חיפה וב-16.1 עם הסימפונית ירושלים.

ליאת כהן עטורת הפרסים שזכתה להצלחה בינלאומית מסחררת, מגיעה ערב השקת אלבומה החדש: 'פריז-מדריד'. התקליטור יצא ב-23 בנובמבר ויושק חגיגית בפריז מופע מיוחד ב-2 בדצמבר. במסגרת חזרתה לישראל ובסמוך ליציאת האלבום, תופיע כהן עם שתי תזמורות סימפוניות ישראליות. ב-13.12 תופיע עם הסימפונית חיפה בהיכל לאמנויות הבמה בהרצליה שם תבצע את הקונצ'רטו ארנחואז לגיטרה מאת רודריגו, וב-16.1 תופיע עם הסימפונית ירושלים באולם הנרי קראון לביצוע קונצ'רטו לגיטרה מאת טדסקו.

האלבום 'פריז-מדריד' מבטא את הפרוייקט האחרון של ליאת כהן לחקר המסורת העשירה של חילופי תרבות בין צרפת וספרד. ברמה האישית, האלבום הוא תוצר של שתי תרבויות מוזיקליות אותן היא אימצה; הספרדית, בה נפגשה כשהחלה ללמוד גיטרה בגיל 7, והצרפתית, שהעמיקה אחרי שליאת העתיקה את מגוריה לצרפת בגיל 20.

התרבויות המוזיקליות של ספרד וצרפת קיבלו השראה זו מזו הודות למאורעות היסטוריים שהמדינות השכנות חלקו מאז אמצע המאה ה-19 ולאורך המאה ה-20. ההשפעה ההדדית הולידה יצירות בלתי נשכחות של מלחינים צרפתיים כמו: כרמן של ביזה ולחנים עם נושאים היספאניים של דביסי וראוול, ומנגד, השפעתה של פריז בחייהם ובהתפתחות האמנותית של מלחינים ספרדיים כמו גרנדוס ופאיה. באלבום מופיעות יצירות של הצרפתים מסנה, ראוול ודופון ושל המלחינים הספרדיים טרגה, סור, אלבניז, פאיה, גרנדוס ורודריגו.

ברפרטואר האלבום מוזיקה מקורית לגיטרה ומספר עיבודים מסקרנים לגיטרה שערכו מוזיקאים ישראלים חשובים: עודד זהבי (ראוול), בעז בן-משה (רודריגו, פורה, דופונט) ורפי קדישזון (מסנה, ברטון).

שלושה מגדולי זמרי האופרה בעולם מצטרפים לליאת באלבום: הסופרן סנדרין פיו (Sandrine Piau) והטנורים רולנדו ווילזון (Rolando Villazon) וצ'רלס קסטרונובו (Charles Castronovo).

סנדרין פיו הצרפתייה בנתה את המוניטין שלה בראשיתו על מוזיקת בארוק, אך היא מצטיינת גם בשירים ואופרות צרפתיות וגרמניות. רולנדו וילאזון הוא אחד מהשמות המוכרים בימינו בעולם האופרה, עם רפרטואר שנע בין מונטוורדי לואגנר. צ'רלס קסטרונובו יליד ניו יורק הוא טנור לירי, אורח קבוע בבתי אופרה מובילים בעולם.

קישור להאזנה לקטעים מתוך שירי האלבום: https://wnrcl.me/parismadrid

פריז-מדריד הוא אלבומה השלושה עשר של ליאת כהן ויוצא תחת הלייבל Warner Classics.
האלבום יוצא עם שובה לישראל אחרי 26 שנים בפריז.

 

ליאת כהן Liat cohen

סולנית גיטרה ילידת תל אביב שהשלימה את לימודיה הגבוהים במוזיקה בפריז אליה העתיקה את מגוריה עד שובה לישראל בימים אלה.
"הגיטרה של ליאת כהן היא למוסיקה כפעמות הלב לחיים"  כך תיאר מבקרו של העתון הצרפתי הנודע "לה מונד" את נגינתה של מי שזכתה בתקשורת לתואר "נסיכת הגיטרה הקלאסית." ליאת כהן נחשבת לאמנית מובילה בתחיית תרבות הגיטרה הקלאסית וביצירות עכשווית. נגינתה רגישה, חושנית, עתירת המצאות ווירטואוזית. רשימת הפרסים הרבים בהם זכתה כוללת בפרס הראשון בתחרות הקונסרבטוריון בפריז, פרסי הצטיינות של הסקולה קנטורום, של אֶקוֹל נורמל. פרסים בתחרויות בינלאומיות ברומא, בפריז ובתל-אביב ובכלל אלה היתה לנגנית הגיטרה הראשונה שזכתה בפרס קרן נדיה בּוּלַאנזֶ'ה.

מופיעה בקביעות בעיתונים המקצועיים "מגזין הגיטרה" וב"גיטרה קלאסית". פרופ' הירשברג תאר "מבין נגני הגיטרה הטובים בעולם ליאת כהן היא וירטואוזית אמיתית, המנציחה את מורשתו האגדית של אנדרה סֶגוֺביָה ומעבירה את הכלי האינטימי הזה אל אולמות הקונצרטים הגדולים תוך שהיא משמרת את הצליל החם ואת הניואנסים המעודנים."

רשימת המקומות בהם היא הופיעה כסולנית משתרעת על פני חמש יבשות, ניגנה בין היתר עם התזמורות הסימפוניות של ירושלים, ברן, מלבורן, פראג, חיפה, איסטנבול, עם הקאמרית הישראלית ועם התזמורת הלאומית של לורן; קונצרטים שעליהם ניצחו בין היתר פרדריק שאזלן, אורי סגל, יאן טאליך, ז'ק מרסייה, חוזה-מיגל פרז סיירה וכן הופיעה יחד עם רביעיית "פראזאק".  רשימת האתרים בהם נגנה כוללת במות מוסיקה נחשקות בהן הרודולפיניום בפראג, תיאטרון שאטלה, אולם קורטו ותיאטרון שאנז אליזה בפריז, אולם הבוז-אר בבריסל, ארמון ברבריני ברומא, מרכז התרבות סקירבול בלוס אנג'לס; ליאת כהן השתתפה בפסטיבל ישראל ובפסטיבלים גשטאד (שוויץ) מונפלייה (צרפת), לונדון, בואנוס איירס מקסיקו פרו ועוד.

ליאת הרחיבה את רפרטואר היצירות לגיטרה. היא ערכה עיבודים ליצירות באך שהקליטה במנזר באי סן מישל כאשר הייתה "אמן אורח" במקום. עיבודים אלה ראו אור באלבום "ליאת כהן מנגנת באך". בשנת 2005 ראה אור אלבומה "לטינו-לדינו" בחברת "הרמוניה מונדי" הכולל מוסיקת בארוק ספרדי ומוסיקה סוחפת מאמריקה הלטינית.

נגינתה ונוכחותה הממגנטת של ליאת כהן שימשו מקור השראה למלחינים רבים שחיברו עבורה יצירות, מבחר מתוכן נכלל באלבומה "קונצ'רטים" שראה אור בחברת "וורנר" בשנת 2009. באותה שנה הופיע גם אלבום כפול בו היא מנגנת חמישיות קאמריות. תחנת הטלוויזיה MEZZO   הקליטה שלושה קונצרטים שונים של ליאת תחת הכותרת "גיטרה בפראג" עם רביעיית פראזאק ועם תזמורת טאליך שזכה בפרס "אופוס הזהב."

בשנת 2014 הקליטה עבור וורנר אלבום של מוסיקה ברזילאית קלאסית ועממית. אלבום זה מוקם בראש רשימת רבי המכר בצרפת ונסקר על ידי המדיה הצרפתית: ערוצי טלוויזיה ורדיו מובילים והעיתונים החשובים בהם לה מונד, לה פיגארו, ליברסיון וכן בראיונות עומק בערוצי טלוויזיה ורדיו. היא הוזמנה להופיע עם תוכנית זו בשבע עשרה בתי אופרה ואולמות יוקרתיים במהלך שתי עונות רצופות, עד קונצרט הסיום באולימפיה בפריז.

לאור הישגיה חסרי התקדים יצאה בצרפת ביוגרפיה על ליאת כהן הישראלית  במהלך  2018. הספר נקרא "גיטרה יתומה" –  הוא מגולל את סיפורה האישי יוצא דופן של ליאת והקשר המיוחד שלה לגיטרה על רקע היותה יתומת צה"ל.
בין האירועים האחרונים נגינת הקונצ'רטו הכפול לגיטרה ובנדוניאון של פיאזולה בליווי תזמורת האופרה של לימוז' עם אומן הבנדונאון ריצרד גאליאנו. ליאת היתה האמן המרכזי במרתון הגיטרה שאורגן באלזס וביצוע הקונצ'רטו אראנחואז בליווי התזמורת הסימפונית של אלזס-לוריין. בכורה עולמית באופרה של סן אטיאן. ליאת הוזמנה לתת רסיטל ביום המורשת של התרבות האירופית, נתנה רסיטלים ולוותה על ידי תזמורות בבורדו, הוזמנה בפעם השלישית למלטה, רסיטלים בשני פסטיבלי גיטרה בפרובנס, ביצעה קונצרטים עבור הקונסרבטוריון של פריז בחסות ראש העיר, הוזמנה לשידור חי בטלוויזיה הצרפתית כמחווה לאחד מגדולי הסופרים של צרפת. ליאת הופיעה במשדר לאומי מיוחד לרגל 50 שנה ל GALA DES ARTISTES. עוד ביצעה ליאת בפריז בכורה עולמית ליצירה שנכתבה עבורה על ידי המלחין בעז בן משה וביצוע קונצ'רטו שנכתב עבורה על ידי גיל שוחט בישראל.

ההכרה יוצאת הדופן בליאת בולטת גם בהקלטות הרבות שמופצות בעולם כולו על ידי חברות התקליטים היוקרתיות. הקלטות אלו זכו בפרסים ושבחים מהעיתונות ואנשי המקצוע בעולם: תקליטורה הראשון עם התזמורת הסימפונית ירושלים נבחרה כ"דיסק השנה" בארה"ב.

ליאת כהן סולנית בקונצרט התזמורת הסימפונית חיפה
יום חמישי, 13.12, המשכן לאמנויות הבמה, הרצליה.
20:30 תחילת הקונצרט
20:00 שיחת מבוא בהנחיית עמוס טלמון, עורך הסדרה הסימפונית במשכן

מנצח ניקולה שאלבאן, צרפת
גיטרה ליאת כהן
בתוכנית:
באך סויטה מס' 2
רודריגו קונצ'רטו ארנחואז לגיטרה ולתזמורת
גריג פר גינט

כרטיסים 119-165 ₪. לרכישה במספר: 1-700-702929

 

ליאת כהן סולנית בקונצרט התזמורת הסימפונית ירושלים
"הומור במוסיקה" בסדרת קונצרטים לגמלאי ירושלים

יום רביעי, 16.1, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים
שעה
11:30

מנצח חן צימבליסטה

גיטרה ליאת כהן
בתוכנית
היידן סימפוניית ההפתעה
קסטלנואבו טדסקו קונצ'רטו לגיטרה ותזמורת מס' 1
ביזה גאלופ
ליסט רפסודיה הונגרית

כרטיסים 1-700-70-4000

ענת מרומי יחסי ציבור 03-5076032; עדי שטרסמן 052-8564444; ענת מרומי 052-8133813

 

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן