עיריית תל אביב-יפו: שבוע האיור 2021

שבוע האיור 2021 -איור אלי בבג׳נוב

18 – 27 בנובמבר 2021 ברחבי העיר תל־אביב-יפו
700 # משתתפים 76 # תערוכות # 10 ימים #

דגש מיוחד על חללי תצוגה בשכונות הדרום ויפו

יזם ואוצר ראשי: יובל סער – פורטפוליו
ניהול ואסטרטגיה: עידית שילוח

לפרטים ולעדכונים: illustrationweek.co.il

 

עיריית תל־אביב-יפו תקיים זו השנה השמינית את שבוע האיור בשיתוף פורטפוליו. שבוע האיור, שהפך למסורת עירונית, מוקדש לאיור ישראלי מקורי, ונועד לעודד את היצירה האמנותית בתחום ולתת בימה למאות מאיירים ומאיירות מקומיים, ותיקים וצעירים כאחד, וכן להצגת תערוכות ופעילויות איור שיוזמים מוסדות אקדמיים והתארגנויות עצמאיות של מאיירים. 

 

האירוע ייערך במהלך עשרה ימים ושני סופי שבוע, החל ביום חמישי, 18 בנובמבר עד שבת 27 בנובמבר. האירוע, שמתקיים ברחבי העיר תל-אביב-יפו, יפנה השנה זרקור לשכונות בדרום העיר, במזרח העיר וביפו – שכונות המייצגות פסיפס אנושי ותרבותי עשיר וחשיבות היסטורית גדולה. מיקוד זה יושג הן בתוכן העבודות והן במיקום הצגת התערוכות. ישתתפו באירוע 700 מאיירים ב-76 תערוכות, שיציגו את עבודותיהם בתערוכות שיפתחו בחללי תרבות ואמנות, בגלריות שיתופיות, במוזאונים ובמקומות בילוי, במרכזים עירוניים ברחבי העיר.

 

רון חולדאי, ראש עיריית תל־אביב-יפו: ״הסתיו התל אביבי מתאפיין בריבוי אירועי אמנות – ושבוע האיור הוא אחד הפופולאריים שלהם. השנה פעלנו כדי להפיץ את בשורת הפסטיבל גם בשכונות דרום העיר ויפו – הן בפריסה רחבה של חללי תצוגה, והן בתכני התערוכות המשקפות את עושרן האנושי והתרבותי. תהנו!״

 

יובל סער, האוצר הראשי של שבוע האיור: ״שבוע האיור חוזר השנה למתכונתו המקורית – חג איור שנמשך עשרה ימים ושני סופי שבוע, וכבכל שנה מאות מאיירים ויוצרים מוצאים בו את הפלטפורמה האמנותית המתאימה להצגת עבודתם. המבט שמפנה השנה האירוע לשכונות ביפו ולשכונות הדרומיות והמזרחיות של העיר, הניב מספר רב של תערוכות שמציגות קשת רחבה של נקודות מבט: חלקן מתפייטות בשיר אהבה לעיר, חלקן מפנות מבט מהורהר אל תהליכי השינוי שעובר המטרופולין, וכדרכו של איור הן כולן מספרות את סיפור החיים האורבני היחודי של חלקיה השונים של העיר״. 

 

בין התערוכות והמיצגים בשבוע האיור:

הכיוון דרום ויפו

במרכז הקהילתי הגר״א בנווה שאנן תציג קבוצה נבחרת של בוגרי 2020 מהאקדמיה ויצו חיפה תערוכה שתעסוק בפטאליזם. בבית הצעירים – הקשת 49 תתקיים תערוכה קבוצית בנושא הימים של בין זמנים, העיתות שבהם החיים לא כאן ולא שם. התערוכה בבית הצעירים ורדיאל 17 בשכונת התקווה, תציג נקודות תצפית רבות על העיר באמצעות כובע אדום אחד. במתחם רביעיית פלורנטין, קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, יעסקו בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

 

באודיטוריום אניס ביפו יתקיים לראשונה אירוע האנימציה של שבוע האיור שיכלול הרצאות, מפגשים, הקרנת סרטי אנימציה, תערוכה והקרנה על חזית המבנה של פרויקט ״במרפסת״. התערוכה ״לעשות סיבוב״ במרכז הנוער לב יפו תפגיש אמנית מוסלמית מנצרת, אמן ממוצא איטלקי וקבוצת נערות בדואיות משבט ג׳הלין. בבית רק״ע תעסוק צלילי בנדרהיים בתפיסת הנשיות המסורתית. בבית הבאר יעסקו שלוש יוצרות בוויסות רגשות ומתח בבולמוס של יצירה. במרכז עמיעד בשוק הפשפשים ביפו יתקיים האירוע השנתי של ״לה קולטור״.

 

כבכל שנה מבחר תערוכות יפתחו בסמטאות יפו העתיקה: במוזיאון יפו יוצגו שלוש תערוכות: ״מילים טובות״ של מכון שנקר לחקר ולתיעוד העיצוב בישראל; ״התקופה הוורודה״ בהשראת התקופה הוורודה של פיקאסו; ונועה אילן שבוחנת דמיון ושוני בין מערכות הרבייה של צמחים ושל בני אדם. גליה לוז תציג איורים מתוך ספרה של ליהי רז דואני, ״אבקת הקסמים״; סצנת ספרי הילדים הגרמנית העכשווית תוצג בתערוכה של NRW, מדינת צפון ריין־וסטפליה בגרמניה; ״בית הוא רק״ תעסוק במושג הבית והקשר שלו לבית קט עם גג אדום. וגם – סדרת פורטרטים של דרורית קפלן המייצגת שכונה מעורבת על גבול בת־ים-יפו; פרשנות גרוטסקית של בוגרי בצלאל לעלילות הברון מינכהאוזן; כדים מאויירים שמציגים רומניה חלומית, ומדומיינת; התבוננות בשדרות ירושלים בריבוי טכניקות ומראה פיוטי; מיטב התוצרת החקלאית הישראלית; ופרשנות מאוירת לעולמן של נשים יוצרות בתחומי האמנות.

 

במתחם ״שולחנות האבירים״ בפארק התחנה נבחרת שבוע האיור תקיים מפגש של תצוגה, מכירה ופעילות מיוחדת לילדים.

 

מאיירים אורבניות

בין התערוכות שעוסקות בעיר תל־אביב-יפו, אפשר למצוא את ״סיפורי מדרכות״ של סטודיו SundaySky, שמציג את חווית החיים בדרומה של העיר, ברגעים ליליים קטנים כמו משולש פיצה מנחם בלוינסקי, או סיפורי אהבה ופרידה בסימטאות אפופות ההיסטוריה של יפו העתיקה; ב״סקיצות תל אביביות״ עמי שנער, צייר ואדריכל – בשיתוף פעולה עם הסופר והמשורר אברהם בלבן – מנציח את תושבי השכונות הדרומיות, דמויות ססגוניות שלעיתים נאלמות, ובד ובבד ניכרת ברישומיו גם דאגה מהשינויים המהירים המתחוללים בנוף העירוני.

 

ב״מזגן ודוד שמש״, דאריל ארז־האצ׳יסון, שהגיע לארץ מאנגליה, מצייר את יפו ודרום תל־אביב, כפי שהם משתקפים בעיניו של עולה חדש; ב״שפירא״ נשקפת השכונה צבעונית ופסטורלית, דרך עינה של עדי אורדון תושבת השכונה; אביה איל, דן שריד ומיכל שץ מציגים ״הזיות אורבניות״ ותוהים, בין השאר, מה מתחולל בקרקעית הירקון, ומי באמת גר ב״כיכר הלבנה״; קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, עוסקים בחיים האמיתיים שמתקיימים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

 

בחוצות פארק שרונה יציגו עשרה מאיירים מבט אופטימי אל העתיד לבוא בתקופה מבלבלת זו בתערוכה ״מאיירים אופטימיות״, שתוצג על קירות בנייני הטמפלרים בפארק שרונה, ובשרונה מרקט יתקיימו אירועי איור חופשי על גבי תחתיות בירה בברים.

 

עזה, ישראל, מחלות וצלקות

כמידי שנה עוסקים המאיירים בנושאים שקרובים לליבם ומציגים את האג׳נדה החברתית־תרבותית־פוליטית שלהם, לצד תערוכות שעוסקות בנושאים אישיים כמו משפחה, בית, מרחב המחייה, יחסים ועוד. לדוגמה, ב״צייר לי ילד | מאיירים מציירים מעצרים״ מעניקים אמנים גוף וצבע לקול המושתק של מאות ילדים ובני נוער פלסטינים, שנאסרו על ידי כוחות הביטחון הישראליים בגדה

 

המערבית ובמזרח ירושלים; התערוכה ״68 ילדות וילדים: אנדרטה מאויירת, מאי 2021״, מציגה עשרות עבודות שנוצרו לזכר ילדות וילדים שנהרגו בישראל ובעזה בסבב הלחימה האחרון.

 

שרה ג׳ין חתוכה מאיירת נשים דמיוניות ואמתיות, שנושאות צלקות שמסמלות פציעה והחלמה ב״צלקות קטנות״; ״Unmatch״ עוסקת בפרידה, בתחושות, בכישלון וב־fomo, או סתם בדייט שלא צלח; ״טופס 17״ מנסה לנרמל את השיח על מחלות ומציגה רומנים גרפיים, כרזות וקומיקס שעוסקים בהומור ובציניות במחלות שונות – מסרטן השד ועד אנדומטריוזיס; ב״כנפיים״ מציגים יחד אמנים שחוו משברים נפשיים וכאלו שלא, יצירות שעוסקות במושג כנפיים; אריק בוקבוזה מציג את ״קרקס לבנטינו״ ותוהה על מקומו של האמן בחברה, בכלל ובמיוחד לאור משבר הקורונה.

 

סדנאות מקצועיות וסיורים מודרכים

אפטרסקול, בית ספר פופ־אפ למאיירים שנוסד בשבוע האיור 2018, יתקיים השנה במזא״ה 7 ויקיים סדנאות וכיתות אמן על ידי מיטב המרצים והמאיירים בארץ. בנוסף, גם השנה יתקיימו סיורים מודרכים בתערוכות ביפו וברחבי העיר. הסיורים (בתשלום) יתקיימו בהדרכת הצוות המיומן והמקצועי של Talking Art.

 

שבוע האיור ממחיש את החשיבות שרואה עיריית תל-אביב-יפו בטיפוח התרבות על כל גווניה ובהשקעה בה. העירייה משקיעה בכל שנה כ־6.5% מתקציבה בתרבות ואמנות; פועלת בעקביות להנגשת התרבות לאוכלוסיות נרחבות ומגוונות, לגיוון בתוכן האמנותי ולפיזור מוקדי התרבות במרחבי העיר כולה; משקיעה ביצירת תשתית איכותית ומתקדמת של מוסדות להצגת תרבות וליצירתה; מפנה משאבים לתמיכה ביוצרים, לסיוע לאמנים עצמאיים, ליצירת אירועי תרבות ופסטיבלי אמנות, להקצאת חללים לאמנים וליוצרים; חותרת להבטחת חופש ביטוי אמנותי גמור; מטפחת את החינוך לאמנות ולתרבות ומשקיעה בדור העתיד של צרכני התרבות ומחולליה; משמרת את מעמדה של תל-אביב-יפו בתור מרכז תרבות ישראלי ובין־לאומי מוביל, פלורליסטי וחדשני.

 

אירועי שבוע האיור מתקיימים על פי הנחיות משרד הבריאות. כל האירועים, התערוכות והפעילויות השונות מפורטות באתר עיריית תל-אביב-יפו ובאתר שבוע האיור, הקהל הרחב מוזמן להתעדכן בזמן אמת במועדי האירועים, המפגשים והסדנאות (בשל שינויים ותוספות שצפויים להתרחש בזמן אמת).

 

את איורי התדמית של שבוע האיור 2021 מלווים איוריו של אלי בבג׳נוב.
פרטים מלאים ועדכונים באתר שבוע האיור: illustrationweek.co.il

 

לפרטים נוספים לעיתונות: עידית שילוח – 050-6702019

דוברות עיריית תל אביב-יפו, 03-7244720 [email protected]

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 130
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן