"מילים מילים"

איור נשים קופצות מעופפות

תערוכה קבוצתית חדשה ב"מקום לשירה" בחיפה

אוצרת: שולמית וינשטיין ישראל

פתיחה: 3 מרץ 2023 בשעה 12:00 סירקין 5, חיפה א-ה 14:00-9:00. כניסה חופשית

בפתיחה יתקיים יריד מכירת הדפסים של אמנים נוספים לצד מכירת ספרי שירה ממקום לשירה.

נעילה 30 אפריל 2023. פרטים באתר מקום לשירה https://bit.ly/3KEokp7

 

התערוכה הקבוצתית "מילים מילים" באוצרות של שולמית וינשטיין ישראל, תציג עבודות של 20 אמני ואמניות הדפס, מקהילת ההדפס הישראלית.

התערוכה בוחנת ומציגה את החיבורים השונים בין יצירות ההדפס האמנותי הידני לעולם המילולי. אמני ההדפס מציגים קשרים שונים בין הסיפור, השירה והמילה לבין הדימוי, הצבע והצורה. לעתים הטקסט הופך לטקסטורה והאות לצורה. מילים, שירה וסיפור מקבלים דימויים בעולם החזותי, לעתים הדימוי הוא פרשנות רגשית חדשה של הטקסט, ולעתים סוגות האמנות מתאחדות וחוצות גבולות. אמנים רבים מוצאים את דרכם אל כתיבה ושירה, ומשוררים לא מעטים יוצרים יצירה חזותית, יש בין שני העולמות קשר ארוך שנים, הנובע אולי מהדמיון ביניהן. השירה הממעיטה במילים ומשתמשת בשפה ציורית, קרובה במידה רבה לעולם האמנות החזותי, המציג דימוי וצבע ומדבר ללא מילים.

משתתפים: דפנה מרקמן סינמנס, שרית לילה האס, תמיר קהילה, ורד אליעזרי גנשרוא, יעל שיה, שחר סיון, שיר לייזר, שלו גיל, יעל שוורץ, אלינור רותם, איריס סמליאן, טליה בן אבו, אילת גנוסר כהן, רונית זרעוני, יעל קמה, עידו לשם, יעל קוטלר קלדרון, ליאב שופן, דנה ניצני וגלעד תדמור

 

בדימויים המצורפים:

דפנה מרקמן סימנס, תעופה דיאדית. הדפס רשת על דפי אטלס 50X70 ס"מ

מציגה את ההדפס "תעופה דיאדית" הדפס רשת על דפי אטלס. מרקמן סימנס היא אמנית ומטפלת באמנות המתמחה בין היתר בפסיכותרפיה באמנות הורה-ילד. המילה דיאדה פירושה זוג. בעולם הטיפול, המונח טיפול דיאדי מתייחס לטיפול בקשר בין הורה וילד וביחסים ביניהם. הזוג המעופף בהדפס, אולי אמא וילד או ילדה מעופפים מעל האדמה, אדמת העולם, דפי האטלס. הם אינם אבודים ומנותקים, יש ביניהם מוט מחבר. המילים והטקסט של האטלס, כמו גם ההרים והגאיות המתגלים בתוך הגוף, משחקים בין הטופוגרפיה לטיפוגרפיה, והן המצע וחומר הגלם ביצירה.

 

שיר לייזר, שם-מים, תחריט ואקווטינטה. עבודה בהשראת שיר. 25X35ס"מ

מציגה את ההדפס "שם-מים", בהשראת שיר שכתבה ושרה: "אני מים" (ניתן לשמוע את השיר דרך הלינק). העבודה היא תחריט ואקווטינטה בגווני המים הכחולים. לייזר עוסקת בנושא הגוף, תנועה והקפאת תנועה, ריקוד ומצבי גוף משתנים. נראה כי האישה ההריונית מביטה אל המים, וההשתקפות מולה נראית כדמות אחרת במקצת, אולי הדמות שהיא רוצה להיות, זו הצוללת בין הגלים. האישה בשיר ובהדפס רוצה לחזור להיות מים, גשם, טיפה ודמעה, להיות המים שהם חלק ממעגל החיים כפי שהיתה ברחם, לחזור למקום בטוח. במילות השיר, היא מוצאת במים נחמה: "..לפעמים אני רוצה / להתכסות במים / הרחק הרחק מהחוף". לייזר היא אמנית הדפס, וכן כותבת שירה ושרה.

 

גלעד תדמור  פרדריקו גרסיה לורקה קופץ באושר. חריטה יבשה על קרטון חלב. 19X27 ס"מ .

מציג זוג תחריטים עם דמותו של פדריקו גרסיה לורקה. יש בעבודתו כאב ואירוניה, בקו רגיש הוא מציג בתחריט אחד את לורקה קופץ באושר ובשני מכריז: "כל צעד שאנחנו צועדים על פני האדמה מביא אותנו לעולם חדש״. לורקה חי חיים מלאי יצירה, עד ליום רציחתו. הוא היה משורר, מחזאי ובמאי תיאטרון, ונחשב היום לאחד מהאמנים הגדולים של ספרד המודרנית. לורקה נרצח על-ידי כיתת יורים במלחמת האזרחים הספרדית ונאסר להזכיר את שמו ויצירתו, הוא נרצח מכיוון שהיה סוציאליסט והומוסקסואל.

 

יעל שיה, מתחת לעור הדפס משי על נייר כותנה  35X50 ס"מ

הדפס המשי, "מתחת לעור", ערמת כסאות כתר פלסטיק, דימוי מאוד ישראלי, שמתחבר אצל כל אחד מאיתנו לאירועים אחרים בחיים. שיה, מאיירת ומחברת ספר הביכורים "מתחת לעור". הדימוי שמציגה בתערוכה, הוא הכריכה לספר שכתבה, קובץ סיפורים קצרים המתעדים את החוויה האישית שלה כבת יחידה, המתמודדת עם האובדן של הוריה. דימוי הכיסאות הוא מטאפורה לרגע בו המסיבה נגמרת, לרגע בו מתחילה ההתמודדות האמיתית עם החיים, נקודה קריטית בזמן, נקודה של החלטה, האם לפרק את הערימה ולסדר את הכיסאות חזרה במעגל, ולזמן אלייך מעגל תומך, או להשאיר את הכיסאות זה מעל זה ולהתכנס חזרה לעצבות. הצבע הוורוד האופטימי, מרמז יותר מכל על ההחלטות האמיצות של יעל.

 

נודה להתייחסותך.

שבוע טוב! שירלי

 

שירלי יצחקי, יחסי ציבור

הארבעה 18 תל אביב

נייד    054.7206348

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 130
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן