מוטיבציית כלום

מוטיבציית-כלום

"היום לא בא לי לעשות כלום" אמרה רינת. לכאורה לרינת אין מוטיבציה לעשות פעולות. "יש לך מוטיבציית כלום" עניתי. המשכתי ושאלתי "ומה את עושה כשלא בא לך לעשות כלום?". התשובה של רינת דומה לתשובות של רבים אחרים, המתארים מצב בו הם בוחרים לעשות דבר שונה מזה הכתוב ברשימת המשימות השבועית שלהם.

מוטיבציה היא רצון לעשות פעולה. הנחת היסוד שלי היא שיש לנו מוטיבציה 24/7, כלומר 24 שעות ביממה לאורך כל ימות השבוע. מה אנו עושים בזמן שלנו הוא בחירה אישית מודעת או לא מודעת, כשההבדל בין השניים הוא לקיחת אחריות על הבחירות שלנו או שלא. הבדל נוסף הוא התחושות החיוביות בעת בחירה מודעת, לבין התחושות השליליות במקרים אחרים.

השאלה במה אני בוחרת, ועד כמה אני מוכנה לקחת אחריות על החיים והמעשים שלי. ברגע הראשון רינת הופתעה מהתגובה שלי, וברגע השני בחרה לאמץ אותה לחייה. "אם כך אני משנה את המילים שלי להיום אני בוחרת לנוח, לראות טלוויזיה, לשתות קפה בנחת… בקיצור לוקחת לעצמי יום חופש… יש לי מוטיבציה לחופש" אמרה כשחיוך גדול מקשט את פניה.

קיימות מספר תיאוריות מוטיבציה, האחת מתארת את המוטיבציה כמחפשת איזון, בה האדם מחפש מימוש דחפים, הגנה מחרדה, ואיזון של מצבים מורכבים. האחרת היא מוטיבציה לחיפוש אחרי השינוי, היא שואפת להפר את האיזון לשם גדילה והתפתחות אישית. וישנה השלישית המוטיבציה המשלבת בין איזון לחיפוש.

התיאוריות השונות מסבירות בדרכים שונות את המוטיבציה. הן נותנות אבחנה בין מקורות המוטיבציה והכיוון שלה בחיי היום יום. סוג המוטיבציה תלוי באדם או ובמטרה שלו, והמגוון מאפשר לכל אדם 'להתחבר' להסבר המתאים לו, לשם מודעות והתנהלות טובה יותר עם המוטיבציה שלו ושל אחרים.

בעולם ה NLP מתארים שני סוגי מוטיבציות מרכזיות. הראשונה להימנע מכאב AWAY FROM, שהמקור שלה לרוב חיצוני, והוא כולל פחד מכאב פיזי או רגשי, והוא כולל רגשות אשם, אכזבה, מבוכה ותחושת כישלון צורבת. מוטיבציה זו עוצמתית אך היא פועלת לזמן קצר, בדומה ל"שוק חשמלי".

המוטיבציה השנייה היא חתירה לעונג TOWARD, המקור שלה פנימי – אני רוצה, היא כוללת תשוקה גבוהה לעשייה, ומעוררת תחושות טובות, מעלה תועלות ורווחים אישיים. היא עולה בקצב איטי יחסית, אך מחזיקה לאורך זמן באמצעות תחזוקה באמצעות כלים נלפיסטים.

למרות שזה נראה דבר פשוט, לקחת אחריות על ההתנהגות שלי ביום חופש, אך זוהי תחילתו של שינוי בלקיחת אחריות של רינת על החיים שלה, על הבחירות שהיא עושה. דברים כבר לא קורים לה כי מישהו אמר או ביקש, אלא היא בוחרת כיצד להתמודד איתם.

מכל הלב

רחל סטיקלרו

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן