מהפכת המזונות

מאת חיה רונה לוי, עו"ד
עד חודש יולי 2017 היה מצב משפטי שהטיל את עיקר הוצאות הקטין עד גיל 15 על אביו, גם אם המשמורת היתה משותפת.
מיולי 2017 בעקבות פסיקת בימ"ש העליון החישוב הפך יותר שוויוני, חישוב תשלום המזונות מגיל 6 יהיה בהתאם להכנסות ההורים וחלוקת המשמורת בינהם, כלומר כאשר ההורים משתכרים דומה, והמשמורת משותפת אזי כל צד ישא בעלות אחזקת הילדים כאשר הם אצלו, וההורים יחלקו בינהם בצורה שווה הוצאות חריגות כמו טיפולי שיניים וחוגים.
מה זה אומר? היה מקובל שהאם מקבלת בין 30 ל 40 אחוז תוספת מזונות בהתאם למספר הילדים בגין הוצאות המדור/דיור. כעת הוצאות המדור בוטלו היות והמשמורת משותפת והאב נושא בהוצאות המדור כשילדיו אצלו.
ומה כאשר יש פערי שכר? בימ"ש מתחשב כאשר השכר לא שוויוני, והאב משתכר הרבה יותר מהאם, ומעניק פיצוי באמצעות חלוקת ההוצאות החריגות במקום חצי חצי, לדוגמא 2/3 – 1/3 .
ומה כאשר המשמורת אינה משותפת אבל האב פוגש את ילדיו מס' פעמים רב במשך השבוע? בימ"ש הרחיבו את ההלכה החדשה ממשמורת משותפת לזמני השהות ארוכים, ואף מאפשרים פתיחה מחדש של הסכמי גירושין אם הורחבו זמני השהות, היות ורואים בכך שינוי נסיבות מהותי, לדוגמא בבימ"ש למשפחה בתל אביב הופחתו מזונות ילד שעמדו בהסכם על 2,300 שח לחודש לסך של 1150 ₪ לחודש היות והאב ראה את ילדיו 4 פעמים בשבוע ולא פעמיים כפי שהופיע בהסכם, עוד קבע בימ"ש כי מגיל 6 ירד סכום המזונות ל 500 ₪ לחודש מתוך ההבנה שההלכה של העליון אינה רק לגבי משמורת משותפת אלא גם על קביעת זמני שהות. נשאלת שאלה קשה יותר – מדוע שהגברים יכבדו את הסכמי הגרושין עליהם חתמו בנפש חפצה אם כעת יכולים להפוך את הקערה על פיה לטובתם?
יתרה מכך בימ"ש מצא לנכון להכיל את ההלכה החדשה רטרואקטיבית על תיקים שמתנהלים עדיין בבימ"ש.
אז כמו שהבנתם וודאות משפטית קשה לקבל, במה זה תלוי? בשופט שדן בתיק, כך לדוגמא בבימ"ש למשפחה בתל אביב נקבע כי אב ששילם מזונות גבוהים יוכל לקבל החזר לאור ההלכה החדשה, אולם בתיק אחר בבימ"ש למשפחה בבאר שבע נקבע שאב ששילם מזונות גבוהים יותר ממה שסוכם בהסכם לא יקבל אותם חזרה בגלל שההחזר יפגע בצרכי הילד כיום. בואו מהר ליעוץ משפטי כדי להתאים לכם את הפתרון הטוב עבורכם.

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

גיליון החודש
שער מגזין 107
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
הכל מתחיל בך - הקול הגברי - באנר פרסום לקבוצת פייסבוק
סיגל גבאי, מלווה להתפתחות מקצועית ואישית, מאמנת מוסמכת, מאסטר ל- NLP.
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן