מאאתיים – פסטיבל סיפורים ירושלמים

הופעה מול אנשים

ימים שני-חמישי  31 יולי – 3 אוגוסט 2023

מוזיאון חצר היישוב הישן. רח' אור החיים 6 הרובע היהודי, ירושלים

להזמנת כרטיסים וברורים: 02-6276319 HYPERLINK "https://www.oyc.co.il/" https://www.oyc.co.il/

מחיר מיוחד לאירועים שבין השעות 15:00-10:00: 50 ₪ למשפחה; 20 ₪ למבוגר 10 ₪ לילד / גימלאי

פסטיבל הסיפורים הירושלמים "מאאתיים" הוא חגיגה לבני כל הגילאים על הפנים הרבות של העיר ותושביה: סיפורי ילדות ירושלמית, סיפורי שדכנים, סיפורים על כביסה, שוטרים וגנבים, מפורסמים וירושלים ועוד!

ג'קי לוי, אבשלום קור, רוחמה רז, גיל חובב, מספרי סיפורים ושחקנים ישתתפו בסיורים תיאטרליים, במופעים ובמפגשים בחדרי המוזיאון. בנוסף לאירועים יתקיימו ב'מוזיאון חצר הישוב הישן' סיורים מודרכים להכרות עם הוויי החיים של אנשי הישוב הישן בירושלים.

אוצרת אמנותית: אורה פיקל-צברי. האירוע מתקיים בתמיכת עיריית ירושלים ומשרד התרבות והספורט.

"נדמה כי כלים אלו שנאספו מבעלי בתים שונים, עומדים כיום בפני קהל מבקרים מבוישים ונכלמים, לשונם עילגת וכאילו ניטל מהם כוח הדיבור כדי לספר את הקורות אותם בעבר… אין כאן כלים נאים המרחיבים דעתו של אדם… יש כאן כלים שהזיקנה קפצה עליהם, מלבושים בהם התעטפו בניהם של שומרי החומות של ירושלים. מהם מטולאים ומהם שדהו מזוקן. אולם על אף 'עוניים ודלותם' השמחה שוכנת בהם, ונדמה כי חשים הם כי 'שבו לגבולם' למקום שבו נולדו וחיו…" כך, בלשון ציורית, תיאר הסופר יעקב יהושע ב"סיפורו של הבית הספרדי", את חפצי מוזיאון חצר הישוב הישן עם הקמתו ביום ירושלים 1976. כמעט יובל חלף מאז ולא נס ליחם של הכלים והסיפורים שמאחוריהם. ליתר דיוק, ההפך קרה: ככל שחולף הזמן, כך מוצגי וחפצי המוזיאון מקרבים את הבאות והבאים בשעריו אל ילדותם ואל שנות הנעורים. המוזיאון אינו רק מפגש עם העבר הפרטי והכללי. הוא אבן שואבת לסיפורים, למספרי סיפורים ולאוהבי הסיפור באשר הם.

יום שני 31.7.2023

פעילות ערב

16:00 מופע פתיחה – לכל אחד יש עיר ושמה ירושלים עם רוחמה רז 50 ₪

מאז ומתמיד היתה רוחמה רז מזוהה עם העיר ירושלים, עיר הולדתה, ואף זכתה לכינוי "הזמיר מירושלים". במופע הפתיחה תשלב רוחמה לצד חוויות ילדותה הירושלמית, שירים המספרים את סיפורה וקסמה של העיר. בין השירים האהובים "לכל אחד ירושלים", "לך ירושלים", "ירושלים שלי" ועוד.

17:30 "שוטרים וגנבים" סיור תיאטרלי עם חביב מזרחי 50 ₪ במוזיאון ובסמטאות הרובע היהודי

נצא לחקירה מקיפה בעקבות שודדים, גנבים ונוכלים מקומיים בירושלים של פעם. מי גנב שעון זהב בשער יפו? מי השאיל סוס במושבה האמריקאית? מי גנב את כבוד הרב מגג ביתו? סרג'נט ווטרס מפריד בין כורדים ואורפלים ועושה שלום באמצעות הקובה המסורתית, והשוטר התורכי איזמיר בקשיש מבצע תשאול וחושד בכל דבר שזז….
20:00 "לאהוב בעברית" עם גיל חובב 60 ₪

אחרי מאה שנה שנמנמו במגירות חתומות פרסם גיל חובב את מכתבי האהבה של סבא וסבתא שלו: לאה אבושדיד הספרדייה, הנאווה בבנות ירושלים שכונתה "פרח הפרחים" ואיתמר בן אב"י, האשכנזי שכונה "נסיך יהודה".  גיל חובב, נכדם, מספר על הרומן הראשון שנוהל בעברית אחרי אלפיים שנה, על המתח העדתי שכמעט וסיכל את הנישואין, על רומנטיקה ללא קצה וגבול על גאולה ואפילו שיר או שניים.

יום שלישי 1.8.2023

פעילות יום כלול במחיר הכניסה

10:00 סינמה בלאש. הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים"

משחק מציאות רבודה "בעקבות מונטיפיורי" – משחק אינטראקטיבי בו מונטיפיורי מנסה לשכנע את תושבי הרובע לצאת לגור בשכונה הראשונה מחוץ לחומות. (בתיאום מראש)

11:00 סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון  בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

12:00 הבחירה של ניסימיקו. כתיבה: חביב מזרחי. משחק: ירדן באומהאפט.

ניסימיקו בן בכור למשפחה ברוכת ילדים נאלץ לצאת לסייע לפרנסת המשפחה בירושלים של פעם.

בסיור יתלוו המשתתפים אל ניסימיקו למסע בין בעלי מלאכה שהיו ואינם עוד מסע שבסופו עליו לבחור במקצוע ממנו יתפרנס בעתיד. סיור תיאטרלי אינטראקטיבי בו מתבקש הקהל לסייע לניסימיקו לבחור מקצוע הולם.

13:00 "טנא מכה" עם חביב מזרחי

"טנא מכה" הוא ביטוי קוד של אמהות שרצו שהשכנה תעסיק את הילדים כשהיא מכבסת. איך מעסיקים זאטוטים ביום של כביסה בחצר ירושלמית צפופה של פעם? על תחבולות ושאר תכסיסים של בעלות בית ירושלמיות ביום בו הבית כמרקחה והילדים מתרוצצים בין הדוודים הרותחים.

14:00 סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון  בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

15:00 סינמה בלאש- הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצרים מן הכלים".

פעילות ערב

16:00 שתהיי לנו בריאה ירושלים. עם שוקי בן עמי וכרמית ספיר-וייץ. שירה: ענת בירון 50 ₪

רפואה ושמחו אחרות בעיר: על כוסות רוח, תרופות סבתא ירושלמיות שונות ומשונות, קמעות, ו…איפה נמצא האוסף הגדול ביותר בעולם של חוקנים???

17:30 ירושלים-סיפור אהבה

סיור תיאטרלי בסמטאות העיר העתיקה בירושלים בעקבות אהבות שהתממשו ואהבות שלא. על תושייה ותחבולות, על עורמה, אהבה ואמונה שעמדו במבחן הזמן.

20:00 חוּבּר'לָה: חגיגה ירושלמית עם ג'קי לוי ומרב סמן-טוב 75 ₪

חגיגה ירושלמית של שירים, סיפורים והומור שיגלגל אתכם מצחוק וגעגוע ממחנה יהודה עד גינות סחרוב. ירושלים היא המון דברים, והם תמיד מחולקים לירושלים של מטה ושל מעלה. ערב מצחיק ומענג של מפגש בין שירי ירושלים לבין הסיפור וההומור של העיר שחוּבּרה'לֶה. חיבור מדוייק בין י' של מעלה וי' של מטה.  

כבר עשרים שנה ויותר ג'קי לוי מספר סיפורים ירושלמיים. למעשה הסיפורים הם שהפכו אותו – בת-ימי שכמותו – לירושלמי אסלי עם תעודות. מרב סמן-טוב הזמרת והיוצרת מוערכת, נולדה וגדלה בירושלים. ניחוחות הילדות שלה "בעיר שחוברה לה" שזורים בשיריה לאורך המופע.

יום רביעי 2.8.2023

פעילות יום כלול במחיר הכניסה

10:00 סינמה בלאש – הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים"

משחק מציאות רבודה "בעקבות מונטיפיורי" – משחק אינטראקטיבי בו מונטיפיורי מנסה לשכנע את תושבי הרובע לצאת לגור בשכונה הראשונה מחוץ לחומות. (בתיאום מראש)

11:00 סיור מודרך בתצוגות סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

12:00 "הסתת שקנה חלום" עם עומר ראובני הידוע כ"עומר המספר".

איך אפשר להגשים חלומות? האם ניתן להגשים חלום שקנינו בשתי פרוטות? כל זאת נדע מסיפור בליווי כלי נגינה על הסתת התימני מכפר השילוח שקנה חלום. נצא למסע מפרך מירושלים ללונדון, ובחזרה עד לסוף המפתיע.

13:00 טנא מכה" עם חביב מזרחי

"טנא מכה" הוא ביטוי קוד של אמהות שרצו שהשכנה תעסיק את הילדים כשהיא מכבסת. איך מעסיקים זאטוטים ביום של כביסה בחצר ירושלמית צפופה של פעם? על תחבולות ושאר תכסיסים של בעלות בית ירושלמיות ביום בו הבית כמרקחה והילדים מתרוצצים בין הדוודים הרותחים.

14:00 סיור מודרך בתצוגות סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון  בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

15:00 סינמה בלאש – הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים"

פעילות ערב

16:00 "סיפור, סנטור ומסיכה" עם לילך צור ועומר ראובני 50 ₪

האם שק מלא מטבעות זהב גורם לאושר? איך סבתא מיסה שלא ידעה לכתוב מילה אחת הצליחה להעביר את המסר לדור הבא? על רמאי בן רמאי ועוד. סיפורים מלאי צחוק ,דמע ומוסר השכל בליווי כלי נגינה פרסי.

17:30 "פארוואס לאכט די כלה?!" למה צחקה הכלה?! סיור תאטרלי עם חביב מזרחי 50 ₪

מנחם מנדל השדכן משתף אותנו בסודותיו המקצועיים ומגלה מה באמת קורה מאחורי הקלעים של השידוכים בישוב הישן של פעם. איזה חתול שחור עבר בין החברות הכי טובות? איך מעלימים פגמים של כלה פיסחת וחתן חצי עיוור? מדוע צחקה הכלה, ואלו סודות המשפחות הירושלמיות המיוחסות לא רוצות שתדעו

20:00 "תלבשי לבן" עם אבשלום קור 70 ₪

שירי אהבה וסיפוריהם, מהמקורות הישנים והחדשים. אבשלום קור בערב מיוחד לטו באב.

יום חמישי 3.8.2023

פעילות יום כלול במחיר הכניסה

10:00 סינמה בלאש – הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים"

משחק מציאות רבודה "בעקבות מונטיפיורי" – משחק אינטראקטיבי בו מונטיפיורי מנסה לשכנע את תושבי הרובע לצאת לגור בשכונה הראשונה מחוץ לחומות. (בתיאום מראש)

11:00 סיור מודרך בתצוגות סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

12:00 "הנגר ושלוש המכשושות" עם עומר ראובני הידוע כ"עומר המספר".

סיפורו של נגר ארמני שיצא מגבולות העיר, שוטט בהרי ירושלים ופגש שלוש מכשושות (מכשפות בירושלמית). האם אותן המכשושות טובות או רעות? על כך נשמע בסיפור מוסיקלי עם תבלין מיוחד מאד.

13:00 "טנא מכה" הוא ביטוי קוד של אמהות שרצו שהשכנה תעסיק את הילדים כשהיא מכבסת. איך מעסיקים זאטוטים ביום של כביסה בחצר ירושלמית צפופה של פעם? על תחבולות ושאר תכסיסים של בעלות בית ירושלמיות ביום בו הבית כמרקחה והילדים מתרוצצים בין הדוודים הרותחים.

14:00 סיור מודרך בתצוגות סיור מודרך בתערוכת הקבע של המוזיאון בעקבות חיי התושבים של ירושלים בימים לא היה חשמל ומים לא זרמו בברזים.

15:00 סינמה בלאש – הקרנת סירטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים".

פעילויות 15:00-10:00 כלולות במחיר הכניסה

פעילות ערב

16:00 "סיפורים מתגלגלים בירושלים" בעקבות סיפוריו של יוסל ברנשטיין

על חמורים וסנדלרים, הלוואה עד בוא המשיח, כביסה וימי צנע. מפגש בין שני עולמות: הקיבוץ וירושלים. מספרת הסיפורים נורית שני (בתו של יוסל בירשטיין)היא גם ציירת שתצייר תוך כדי המופע וסיפוריו של מספר הסיפורים יהודה עצבה.

17:30 "ירושלים של פעם" עם גיא דורון 50 ₪

חזרה אחורה במנהרת הזמן לימים בהם לא היו מים זורמים בברזים וחשמל היה חזון רחוק. ימים בהם לא הייתה אנטיביוטיקה והתרופה הבדוקה ביותר הייתה קמע נגד עין הרע. מפגש עם דמויות ירושלמיות מיתולוגיות וסיפוריהן העצובים והמצחיקים.

20:00 "בין קודש לחול" עם השחקן והזמר גולן אזולאי 70 ₪

מופע אינטימי עם השחקן והזמר גולן אזולאי המוגש מזווית אישית וייחודית על מורכבות החיים כאמן הנע בין הקודש והחול. בין הסיפורים ישיר אזולאי מחרוזת פיוטי שבת

לפרטים נוספים: שירלי יצחקי יחסי ציבור 0547206348

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 128
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן