חגיגות המוסיקה באבו גוש, שבועות 2018

הפסטיבל ה- 53 * 18-20.5.18
פסטיבל קלאסי עם הרבה נשמה
מנהלת מוזיקלית: חנה צור, יזם, מפיק ומנהל: גרשון כהן

יצירות מופת קלאסיות על הגבעה, שילובים קלאסיים ואתנים בלב הכפר,
מוזיקת עולם, טנגו ואופרה בפינות מחוץ לכנסייה
ומוזיקה ישראלית בפאטיו ובחורשה
בפסטיבל הווקאלי הותיק במדינה

זו השנה ה -27 ברצף שבה מתקיים פסטיבל אבו-גוש למוזיקה קולית. הפסטיבל מתקיים פעמיים בשנה, בסוכות ובשבועות.
פסטיבל אבו גוש נודע בקרב מקהלות וקהלים בארץ ובעולם בזכות התכניות המיוחדות, הביצועים ברמה הגבוהה ביותר, האווירה המיוחדת והאקוסטיקה המצוינת של הכנסיות: כנסיית קרית יערים במרום הכפר והקריפטה של הכנסייה הצלבנית במרכזו.
הפסטיבל ה- 53 יתקיים בחג השבועות בימים שישי- שבת-ראשון (18-20.05). במהלך הפסטיבל יתקיימו 8 קונצרטים בכנסייה בקרית יערים ו4 קונצרטים בקריפטה שבכנסייה הצלבנית. בימים שבת וראשון בין השעות 12:00-16:00 יתקיים הפסטיבל שבתוך הפסטיבל: ארבע שעות מוסיקה בחמישה מוקדים מסביב לכנסייה בו זמנית.

בכנסיית קרית יערים תבוצענה שורה של יצירות מופת קלאסיות עם מיטב המבצעים.
האורחת המרכזית בפסטיבל השנה היא המקהלה המעולה מליטא "יאונה מוזיקה". המקהלה נוסדה בשנת 1989 ומאז 1992 מנוהלת מוזיקלית על ידי המלחין והמנצח וקסלובאס אוגוסטינס Vaclovas Augustinas. המקהלה השתתפה ב -16 תחרויות בינלאומיות בין השנים 1990 ל -1996, וזכתה בחמישה עשר מהן. בשנת 1993 זכתה בפרס היוקרתי לשירת כוראלים בפסטיבל של וארנה בולגריה.
המקהלה הכינה תכנית מיוחדת לפסטיבל ובה תשלב מוטטים מאת באך ומנדלסון, את הסטאבט מאטר מאת סקרלטי, שירי עם ליטאיים וספיריטואלס.
זיווג בין שני מלחינים יהיה גם בקונצרט "בטהובן וברהמס- מפגש ענקים" של האנסמבל הקולי הישראלי תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית וסולנים (מנצח: יובל בן עוזר).
הקונצרט מפגיש שני מלחינים שבלטו בפעילות המוזיקלית הענפה של וינה בסוף המאה ה- 18 והמאה ה – 19. והוא מאפשר לשמוע את היצירה הליטורגית השלמה ביותר של בטהובן – המיסה בדו מג'ור.
מחווה מיוחדת לליאונרד ברנשטיין ליום הולדתו ה 100 בקונצרט של המקהלה הקאמרית של האקדמיה ירושלים בניצוחו של סטנלי ספרבר. הקונצרט המגוון יכלול שירים קלאסיים בצד ספיריטואלס ושירים מתוך מחזות הזמר של ברנשטיין.
בקונצרט ישולב גם מוטט של מנדלסון. "התזמורת הפילהרמונית של וינה לא בצעה יצירות מאת המלחינים היהודים מאהלר ומנדלסון, עד אשר אירחו את ברנשטיין, היהודי", מסבירה חנה צור את השילוב.
הליברית האלגנטית של האופרה האנגלית "בחירתו של פריס" מאת וויליאם קונגריב עוסק בחולשתו המוסרית של פאריס, רועה צאן מטרויה, אשר מקבל מיופיטר (זאוס) את "תפוח המריבה", אותו עליו לתת עם ההקדשה "ליפה מכל" לאלה בה הוא בוחר. על תפוח זה התקוטטו שלוש אלות. פאריס מקשיב לאלת האהבה ולא להגיון ונותן את התפוח לונוס, שמבטיחה לו את אהבתה של הלנה היפה אשתו של מנלאוס מלך ספרטה. בכך הוא מוביל בסופו של דבר למלחמת טרויה הקטסטרופלית.
4 מלחינים הלחינו את הלברית והשתתפו בתחרות על פרס עצום. דניאל פרסל, אמנם זכה במקום השלישי בלבד, אך האופרה היפה שלו היא זו בה בחר הקהל לאורך זמן והיא השתמרה.
את האופרה יבצעו תזמורת בארוקדה והסולנים: איתן דרורי (טנור, פאריס), רויטל רביב (סופרן, ונוס), עינת ארונשטיין (סופראן, פאלאס), הדס פארן (סופרן, ג'ונו) ועודד רייך (באס, מרקורי).

כמדי פסטיבל בוחרת חנה צור למקהלה הקאמרית רמת גן שבניצוחה תכנית סביב יצירה ליטורגית מונומנטלית. הפעם זו ההמיסה הגדולה בדו מינור מאת מוצרט עם קרן הדר, אלה וסליביצקי, יוסף ארידן ואלכסיי קנוניקוב. עוד בתכנית הקונצ'רטו הכפול לאבוב ולכינור עם סעידה בר-לב בכינור, דודו כרמל באבוב ונגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית.
הרקוויאם האהוב מאת פורה עם יצירות מאת שוברט: המיסה בסול מזו'ר ומזמור "סלבה רגינה" לסופרן סולו ולתזמורת יבוצעו על ידי מקהלת הקיבוץ הארצי בליווי תזמורת סימפונט רעננה. הסופרן דנה מרבך, שעושה חייל באירופה תהיה הסולנית בצוותא עם הבאס יאיר פולישוק. מנצח: יובל בן עוזר.

"דיקסיט דומינוס" מאת הנדל, "קנטטת תהילים" מאת באך וקונצ'רטו ברה מינור לאבוב ומיתרים מאת מרצ'לו יבוצעו על ידי המקהלה הקאמרית תל-אביב, אנסמבל בארוקדה וסולנים. מנצח: מיכאל שני.

זמרי מיתר – אופרה סטודיו בניצוחו וליוויו של דוד זבה יבצעו קונצרט איטלקי ובו אריות, דואטים ואנסמבלים מתוך אופרות ידועות מאת: בליני, דוניצטי, פוצ'יני, ורדי ורוסיני. זאת בצד שירים נפוליטניים, שירי גונדוליירים מונציה ושירת העבדים מאת נבוקו, אליה הקהל מוזמן להצטרף.

קונצרט איטלקי נוסף ייערך בקריפטה שבכנסייה הבנדיקטיאנית במרכז הכפר. "לה דולצ'ה ויטה" ובו שירים נבחרים מתוך סרטים איטלקיים מאת נינו רוטה ואניו מוריקונה (סינמה פרדיסו, החיים יפים ועוד). ישיר אסף כחולי ועל הגיטרה תלווה שני ענבר.

בקריפטה נבקר גם בצדה השני של אירופה –בקונצרט שישלב בין בלדות סקוטיות, אנגליות ואיריות
"בשדות הירוקים של סקוטלנד". הסופרן עינת ארונשטיין תלווה באופירה זכאי המנגנת בלאוטה (כלי פריטה שמקורו בימי הביניים).
ועוד בקריפטה" אנסמבל מודאליוס בקונצרט המשלב מוזיקה מספרד, לדינו ורנסנס- אתי בן זקן בשירה, אופירה זכאי בלאוטה ועוד… עיבודים מוזיקליים: איתן שטיינברג.
מפגש מסקרן בין המוזיקה של באך לבין המוזיקה הברזילאית בקונצרט "באך בקצב הבוסה נובה"
עם הסופרן שרון דבורין, נגן הגיטרה אורי ברכה וגונן רוזנברג בכלי הקשה.

בקונצרטים בקרית יערים ישתתפו: המקהלה "יאונה מוזיקה", מקהלת הקיבוץ הארצי, המקהלה הקאמרית רמת גן, המקהלה הקאמרית תל-אביב, המקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, האנסמבל הקולי הישראלי ו"מיתר" סטודיו אופרה, של האופרה הישראלית, תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית, בארוקדה, הסימפונט רעננה ונגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית.
ינצחו: חנה צור, וקסלובאס אוגוסטינס, סטנלי ספרבר, יובל בן-עוזר, מיכאל שני, יזהר קרשון ודוד זבה.
סופרן: רויטל רביב, עינת ארונשטיין, הדס פארן, דניאלה סקורקה, קרן הדר, יעלה אביטל, הילה אריאלי, דנה מרבך, אלה וסליביצקי, שרון דבורין.
מצו סופראן/אלט: ניצן אלון.
קונטרה- טנור: אלון הררי, טנור: איתן דרורי, אשרי שגב, נמרוד גרינבוים, אסף כחולי, בס: עודד רייך, יאיר פולישוק, אלכסיי קנוניקוב.
אבוב: יגאל קמינקה, דודו כרמל. כינור: סעידה בר-לב.

"הפסטיבל שבתוך הפסטיבל" נערך במתחם היפיפה שסביב כנסיית קרית יערים. השנה פסטיבל זה יתקיים ביום שבת ה 19.5 וביום ראשון ה 20.5. במשך 4 שעות 12:00-16:00 נערכים מופעים בחמישה מוקדים שונים. עם הפסקות קצרות בין המופעים המתחלפים.

בפינה המערבית: בימת האופרה- אריות ודואטים מתוך אופרות מאת מוצרט,ורדי ,רוסיני,ביזה, וכן שירים נפוליטנים. עם נטלי חיימוב סופרן, אוקסנה דורפמן מצוסופרן, מיכאל גאיסינסקי בריטון. אסיה לוקשין פסנתרנית.
ההרכב "די גאסן טריו":בניהול יאנוש הורוויץ – אינדי פולק ישראלי המושפע מאזור הבלקן ומזרח אירופה בשילוב אלמנטים של ג'אז, מוסיקה ערבית וקלאסית.
בפטיו: מקהלות וחבורות זמר השרים שירים ישראליים שאהבנו ואוהבים המלווים אותנו מאז ימי העליה הראשונה ועד מלחמת ששת הימים.
בפינת ירושלים: פולק מהמוסיקה הצפון הודית וכן קטעים קלאסיים בניהול דודו אלכביר ובנגינת סיטאר, חליל וטאבלה.
אמנית החלילים חפציבה זר אביב מלהטטת על מגוון חלילים קלאסיים ועממיים.חוברת לנגן הנבל מפרגואי דוד קאלסברג בתוכנית מוסיקת עולם, דבקות, שירי עם ורועים ועוד.
בפינת הזיתים: שלישית נגנים בניהול עוזי רוזנבלט – "מוסיקת עולם בזמר העברי",מופע מיוחד לכבוד 70 שנה למדינה
שרים בחורשה: "שירים שאהבנו ואוהבים לשיר" מימי עליה ראשונה ועד מלחמת ששת הימים בהנחיית מוטקה שלף ואורי אורלב.
מחירי כרטיסים 144 שקלים לקונצרט ב"קרית יערים" , 95 שקלים בקריפטה, 85 שקלים לכניסה לפסטיבל "קונצרטים בחוץ" (30 לילד)
הרכישה דרך קופת בימות באינטרנט: www.bimot.co.il או בטלפון 6226* או בקופת בראבו 3221 *
למידע נוסף על ההסטוריה, אבו גוש ועוד http://www.agfestival.co.il/

תוכנית פסטיבל שבועות 2018 כנסית קרית יערים
קונצרט מס. 1 יום ששי 18.5.18 בשעה 11.30
"מלאכים שרים" מיצירות ליאונרד ברנשטיין
מאה שנה להולדת המלחין
ליאונרד ברנשטיין – מזמורי צ'יצ'סטר, לסולנים, למקהלה לעוגב, נבל וכלי הקשה.
– מתוך סיפור הפרברים, שירים בעיבוד למקהלה
– "שמחו נא", בעיבוד למקהלה
מנדלסון – מוטט תהילים צ'א אופוס 39 "כי מלאכיו יצווה לך"
ספיריטואלס – "יום בהיר", "הביתה על ענן"
סולנים
עוגבן
נבלאית
נגן כלי הקשה
מנצח: סטנלי ספרבר
"המקהלה הקאמרית של האקדמיה ירושלים בניצוחו של סטנלי ספרבר, הפגינה שוב את איכותה"
חגי חיטרון "הארץ" 10.12.17

קונצרט מס. 2 יום ששי 18.5.18 בשעה 15.00
בטהובן וברהמס – מפגש ענקים
יוהנס ברהמס – "רפסודיה לאלט" אופוס 53
מוטט אופוס 74 מס.1 "למה יתן לעמל אור"
ל.ו. בטהובן – מיסה בדו מז'ור אופוס 86
דניאלה סקורקה – סופרן
ניצן אלון – אלט
נמרוד גרינבוים – טנור
עודד רייך – בס
זמרי האנסמבל הקולי הישראלי
תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית
מנצח יובל בן עוזר

קונצרט מס. 3 שבת 19.5.18 בשעה 11.30
"בחירתו של פאריס" אופרה מאת פרסל הצלחה מדהימה בביצוע נפלא
איתן דרורי – פאריס
רויטל רביב – ונוס
עינת ארונשטיין – פאלאס
הדס פארן – ג'ונו
עודד רייך – מרקורי
מקהלת "שחר"
תזמורת בארוקדה
מנצח – יזהר קרשון
הלנה היפה, מלחמת טרויה, במוסיקה נפלאה וכובשת כל לב.

קונצרט מס. 4 שבת 19.5.18 בשעה 15.00
יצירות מופת מאת הנדל, באך, מרצ'לו
"דיקסיט דומינוס" – נאום ה' לסולנים למקהלה ולתזמורת
י.פ.באך – "קנטטת תהילים"
"אודה ה' בכל לבב" לסולנים למקהלה ולתזמורת
א.מרצ'לו – קונצ'רטו ברה מינור לאבוב ומיתרים
יעלה אביטל – סופרן
הילה אריאלי – סופרן
אלון הררי – קונטרה טנור
אושרי שגב – טנור
עודד רייך – בס
המקהלה הקאמרית תל אביב
תזמורת בארוקדה
מנצח: מיכאל שני

קונצרט מס. 5 שבת 19.5.18 בשעה 18.00
"שלוה בגן העדן הקסום"
שוברט – מיסה בסול מג'ור לסולנים, למקהלה ולתזמורת
פורה – רקויאם לסולנים למקהלה ולתזמורת
דנה מרבך -סופרן
יאיר פולישוק -בס
מקהלת הקיבוץ הארצי
תזמורת סימפונט רעננה
מנצח: יובל בן עוזר

קונצרט מס. 6 יום ראשון 20.5.18 בשעה 11.30
המקהלה המקצועית המעולה – JAUNA MUSKA מלטביה
בתוכנית מיוחדת לפסטיבל אבו גוש
באך – "שירו לה' שיר חדש" רי"ב 225, מוטט למקהלה כפולה ועוגב
מנדלסון – מוטט תהילים קט"ו למקהלה ולעוגב אופוס 31
סקרלטי – STABAT MATER למקהלה ולעוגב
שירי עם ליטאיים וספיריטואלס
מנצח: VACLOVAS AUGUSTINAS

קונצרט מס. 7 יום ראשון 20.5.18 בשעה 15.00
"אהבה איטלקית"
שירים נפוליטניים בעיבוד לאנסמבל
שירי גונדוליירים מונציה
מקהלת העבדים מתוך "נבוקו"
אריות דואטים ואנסמבלים מתוך אופרות ידועות מאת:
בליני,דוניצטי, פוצ'ני, ורדי ורוסיני
זמרי סטודיו אופרה
מנצח, מעבד ופסנתרן – דוד זבה
אנסמבלים של הקולות הגדולים והנפלאים של זמרי הסטודיו אופרה תל אביב

קונצרט מס. 8 יום ראשון 20.5.18 בשעה 18.00
מוצרט – המיסה הגדולה בדו מינור
עם קרן הדר ונגני התזמורת הפילהרמונית
באך – קונצ'רטו כפול לאבוב וכינור
מוצרט – המיסה בדו מינור לסולנים, למקהלה ותזמורת
אלה וסליביצקי – סופרן
קרן הדר – סופרן
יוסף ארידן – טנור
אלכסיי קנוניקוב – בס
סעידה ברלב – כינור
דודו כרמל – אבוב
המקהלה הקאמרית רמת גן
נגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית
מנצחת: חנה צור

קונצרטים בקריפטה שבכנסיה הצלבנית

קונצרט מס. 9 יום ששי 18.5.18 בשעה 14.00
"בשדות הירוקים של סקוטלנד"
בלדות סקוטיות, אנגליות ואיריות
עם זמרת הסופרן הנפלאה עינת ארונשטיין
"שמחה עבור אהבתי" –אנונימי סקוטי
"בגן כה ירוק" – אנונימי סקוטי
"הערבה בוכיה"
"שלושה עורבים"
" אתן לאהובתי תפוח"
"שרוולים ירוקים"
עינת ארונשטיין – סופרן
אופירה זכאי – לאוטה

קונצרט מס.10 יום ששי 18.5.18 בשעה 16.15
באך בקצב הבוסה נובה
באך – AIR
באך – פרק איטי מתוך קונצ'רטו בפה מינור
באך – מתוך קנטטה 140
באך-גונו – AVE MARIA
וילה לובוס – בכיאנס ברזיליירס
ג'ובים – "תמונות"
שרון דבורין – סופרן
אורי ברכה – נגן גיטרה ועיבודים
גלעד אברו – קונטרבס
מפגש מסעיר בין המוסיקה מאת באך לבין המוסיקה הברזילאית שממנה נולדה הסמבה והבוסה נובה

קונצרט מס 11 שבת 19.5.18 בשעה 14.00
"לה דולצ'ה ויטה, "סינימה פרדיסו"- נינו רוטה ואניו מוריקונה
שירים נבחרים מתוך סרטים איטלקיים
נינו רוטה – "החיים היפים"
"רומיאו ויוליה"
אניו מוריקונה – "לו יכולת"(סינימה פרדיסו"
"אשת הכליף"
"המשימה"- פנטזיה
"פרח נולד"
"חיוך"
קרטיס – "אל תשכחיני"
" בחזרה לסוריינטו
אסף כחולי – טנור
שני ענבר – נגנית גיטרה

קונצרט מס.12 שבת 19.5.18 בשעה 16.15
אנסמבל "מודאליוס"
מוסיקה מספרד – לדינו ורנסנס
לדינו -"הסירנה", "תפוח אדום", "דורמה, דורמה"
"מדוע אינך שרה", "השושנה פורחת"
אלונסו מודרה – "איזבל"
חואן דל אנצ'ינה" –"היום נאכל"
חואן אמברוזיו דאלזה" – "ספניולה", PIVA""
אתי בן זקן – זמרה
אופירה זכאי – לאוטה
שריג סלע – חליליות
אורית מסר-יעקובי –צ'לו
אמנון יואל – כלי הקשה
איתן שטיינברג – עיבודים מוסיקליים

שתפו את הפוסט

תגובה אחת

  1. רינה הגב

    ממליצה על פסטיבל אבו גוש סוכות 2018 בו הוא יתקיים שוב השנה לאחר שהתקיים בשבועות. הפסטיבל יתקיים בסוף ספטמבר – תחילת אוקטובר.

השארת תגובה

גיליון החודש
שער מגזין 107
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
הכל מתחיל בך - הקול הגברי - באנר פרסום לקבוצת פייסבוק
סיגל גבאי, מלווה להתפתחות מקצועית ואישית, מאמנת מוסמכת, מאסטר ל- NLP.
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן