האדם והמסיכה

חג-פורים-מוקטן

לא אוכל לדבר על מסכות מבלי לצטט מקורות.
חג הפורים וחג החנוכה הם שני החגים המרכזיים ביהדות שהמקור להם אינו מהחוק המקראי, אלא התוקף ההלכתי שלהם הוא מתקנת חכמים. חגים אלו כלולים בשבע מצוות דרבנן. עם זאת, לחג הפורים תוקף גדול יותר מחג החנוכה, הנקרא "דברי קבלה", בשל היותו תקנה מזמן הנביאים. (ויקיפדיה)
מצוות החג כוללות את קריאת מגילת אסתר בלילה וביום, מתנות לאביונים, מסירת משלוחי מנות איש לרעהו וסעודת פורים שבה מקובל להשתכר"עד-דְלֹא-ידע"[3]. החג מצטיין במאפייני השמחה שבו, לבישת תחפושות ומסכות, בדחנות והרעשה ברעשנים. (ויקיפדיה)
רוצה להתייחס לתחפושות ולמסכות שהן חלק ממנהגי החג.
אחת השאלות הנשאלות ביותר בפורים, קשורה למנהג שבעצם איננו חלק מהלכות הפורים, והכוונה למנהג הנפוץ ללבוש מסיכות. מנהג זה הוא עתיק יומין, פוסקי הלכה קדמונים דנים בהיבטים שונים שלו מבחינה הלכתית, אבל המקור של מנהג זה לא ברור.
העולם הוא רק מסיכה, כזו שלובש אלוהים בכבודו ובעצמו
בעצם נמצא, שזהו עיקר המסר של פורים. שהעולם הוא רק מסיכה, כזו שלובש אלוהים בכבודו ובעצמו.
וזהו הלקח שבא לידי ביטוי כשאנחנו לובשים מסיכה. זו הדרך שבה אנו מפרסמים את המבט על החיים שפורים מלמד. אנו מכירים ברעיון שיש ללמוד ולהפיק מן הסיפור שבמרכזו של החג.

מה משמעות המסכה?
אמצעי הבא לשוות לדבר כלשהו משמעות וזהות שונה ממה שהיינו כעת תוך כדי הסתרה ושינוי. המסכות הראשונות: מקורן באפריקה, עשויות מעורות חיה בדמויות ציפורים וחיות לצורך חיקוי והסוואה בזמן הצייד, מסיכות שבטיות ואלמנטים מבהילים.
מה מספרת לנו המסכה ?
במסכות משתמשים לא רק בפורים, מסכת פורים נותנת אפשרות להיות מישהו או משהו אחר שאולי היינו רוצים.. המסכה מסייעת להעביר מסר שאדם לא יכול/ לא רוצה/לא מעז להעביר בפנים גלויות. כשאדם חובש מסיכה הוא מרגיש מוגן .לא יראו אם הוא נבוך, חסר בטחון, מסמיק, כועס וכו'.מכאן נתוודע לסוג אחר וכבד יותר של מסכות-יש אנשים העוטים על פניהם מסכה כל השנה, לעיתים קרובות, או אפילו משך חיים שלמים לפעמים הנפש לובשת מסכה פנימית ומסתירה תחתיה עולם ומלואו, כאן ברור שאין אנו מתכוונים למסכות פיזיות אלא למסכות שעוטים אנשים על מנת להסתיר פרקים ואירועים מחייהם, שעולות למי שנושא אותן לעיתים נזק נפשי רב. אנשים שעוטים על פניהם הבעה שמסתירה את תחושותיהם האמיתיות, לו היו משילים את המסכה היו מקלים על עצמם ומקלים על הסבל הפנימי שהם סוחבים.
אז בואו נחבוש מסיכות פיזיות בפורים ונהייה ליום אחד מה שהיינו רוצים להיות. ובחיים האמיתיים נסיר את המסכות הכבדות ונחייה רגוע יותר בלי מטען כבד עלינו. כי להסתיר גוזל אנרגיה רבה ומיותרת.
פורים שמח לכולם.

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 128
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן