בשם האם

נפתלי ברזניאק

בשעת לילה מאוחרת מקבל ד"ר נפתלי ברזניאק שיחת טלפון, שבה נגלה לו סוד על אימו שורדת השואה. סוד זה מטלטל את עולמו, ומשנה את כל מה שידע עליה. בספר המתח "מישהו מגרמניה מחפש אותך", הוא חושף את המסע שעבר עם משפחתו עד לגילוי האמת.

 

מאת זהר נוי 121122

בשמונים השנים שחלפו מאז מלחמת העולם השנייה נכתבו רבבות ספרים על התקופה האפלה בתולדות העם היהודי, על הזוועות שביצעו הנאצים וגם על השברים שנאלצו השורדים להרכיב אחרי המלחמה, כדי לבנות חיים חדשים. במכלול זה מצליח ד"ר נפתלי ברזניאק בספרו "מישהו מגרמניה מחפש אותָךְ" לספר סיפור חדש – מטלטל, מרגש ובעיקר מותח מאוד.

"המניע לסיפור היה שיחת טלפון מפתיעה שקיבלתי באחד מערבי שבת לאחר פטירתה של אימי. תוכן השיחה טלטל את אחי, את אחותי ואותי. בשיחה הזאת הבנתי עד כמה לא הכרתי את אימי", אומר נפתלי. "עד היום שערי סומר בכל פעם שאני נזכר בקולה של האישה המבוגרת והזרה שדיברה מצדו השני של הקו. למרות הטַלְטלה שרדנו שלושת האחים ואני בחרתי לספר את הסיפור ולפתח אותו לסיפור עלילה מותח".

כמו מעיין שלעולם לא ייבש, מוכיח המחבר בספרו שמורכב מפסיפס של שבעה סיפורים, שהשואה ותוצאותיה לא נותנות לגיבורי הספר מנוח ולו לרגע, גם לא לאלה שנולדו שנים רבות לאחר סיומה. סיפורה של גיטה שורדת שואה, אחת מיני רבים, שרק רצתה לגולל את קורותיה בתקופת מלחמת העולם השנייה, עלייתה לישראל וחייה בקיבוץ שבעמק, מניע עלילה פתלתלה חובקת עולם שנעה בין ההיסטורי לעכשווי. בעלילה מתרחשים אירועים מנוגדים שיש בהם אמיתות ושקרים, חיים ומוות, ואהבה ושנאה. אירועים, שבכוחם למרות הכול, להפיח תקווה שגם בְּאִי הסדר קיים בסופו של דבר סדר כלשהו. יש האומרים כפוי.

הספר (הוצאת אוריון) בוחן בין היתר מערכות יחסים תוך-דוריים ובין-דוריים, חיפושי זהויות מגדריות, אמונות בדרכי פעולה ובגידות ומנסה לבדוק וגם לחשוף מהי האמת, מה מנסים להסתיר מאיתנו ומה אנחנו לא רוצים לראות. כל אלה שזורים בסיפורי אהבה חובקי עולם ובמערכות יחסים מורכבות במשפחה ובין חברים.

בסיפור ההיסטורי מתחקה נפתלי אחר חיי אימו ותולדותיה בפולין, בשואה ובקיבוץ. הסיפור העכשווי עוסק בחיי הקיבוץ האידיאליים אל מול המציאות, החלומות שהתנפצו, המאבקים בין השיתוף להפרטה, הדינמיקה במערכות היחסים במשפחה, השקרים והרגשות העזים ביחס לשינויים שנכפו על חלק מהחברים ועל אהבות ורומנים שניצתו וכבו. כל אלה מתרחשים כשברקע מתחוללת האינתיפאדה השנייה בה מתפוצצים אוטובוסים, מסעדות ובתי מלון, אירועים שגובים חיי אדם יקרים כשמספר הקורבנות עולה מידי יום. קווי עלילה אלה שזורים בחייהם של שבעה גיבורים מרכזיים כשכל אחד מהם מספר סיפור מנקודת מבטו.

אבל בעלילה כמו בעלילה, במיוחד בספר מתח, המידע לא מפסיק לזרום, מידע שאין אפשרות להתעלם ממנו כמו השאלה האם כל גיבורי העלילה נותרו בחיים? ואם לא, מי נותר? והאם יש קשרים אחרים בין הגיבורים שהם כלל אינם מודעים להם? ושאלת השאלות, האם לַסֵפֶר הזה יהיה ספר המשך?  

מהיכן שאבת את החומר לכתיבת הספר? אימא שלך סיפרה על מה שהיא עברה?

"אימא שלי לא סיפרה, רק אבא שלי סיפר, אבל משתיקתה נולד ספר של 420 עמודים. המנוע של הסיפור הוא כאמור שיחת הטלפון המטלטלת שקיבלתי, שיחה ששלחה אותי למסע מציאותי – דמיוני מרתק".

מדוע בחרת לספר את הסיפור מכמה נקודות מבט ועד כמה הטכניקה הזאת הייתה מאתגרת?

"הטכניקה הזאת בה מאוגדים שבעה סיפורים על אותם אירועים הייתה מאתגרת מאוד. היא אילצה אותי להיות ערני כל הזמן ולראות שאני לא מחמיץ שום פרט ושאני סוגר את כל התפרים. קל מאוד ליפול במלכודת הזאת לכן הייתי חייב להיות מרוכז מאוד בגרסאות השונות ובזווית האישית של כל אחד מהגיבורים שמתארים אירועים – כל אחד מהפן שלו. בשל עיסוקיי הרבים, כתבתי את הספר בעיקר בלילות ובסופי שבוע ועם הזמן בכל רגע פנוי אפשרי היות שנשאבתי כל כולי לתוך הסיפור. את הרעיונות ואת הפתרונות למצבים בלתי אפשריים פיתחתי כשרכבתי על אופניים – תחביב ארוך שנים שכמעט גבה את חיי".

למי מיועד הספר הזה?

"בעיקר לחובבי ספרות המתח וספרות השואה. לחובבי ספרות המתח בשל עלילתו הפתלתלה והתפניות הרבות שמרכיבות את הסיפור. סיפור המתח אקטואלי מאוד, כי מלבד הנושאים הקלאסיים שמופיעים בז'אנר זה כמו העלמות של אנשים, זיהוי גופות וכדומה, הוא עוסק גם בסוגיות מדעיות וטכנולוגיות עכשוויות, כגון שימוש ב-DNA.".

ד"ר נפתלי ברזניאק (72), חי בזוגיות עם אגט קראוס. הוריו יוצאי פולין חוו את מוראות השואה שאחריה עלו לארץ. אביו משה נפל בשבי הגרמני, שוחרר לעירו מזריץ' ומשם עבר מסע בין מחנות עבודה/השמדה שונים. אימו טובה ברחה מגטו ורשה למזריץ' שם התחתנה, התאלמנה ועברה את כל שנות השואה, עד לשחרורה בבור מתחת לאדמה.

בצעירותו כעתודאי למד רפואה בתל אביב, למד רפואת שיניים בירושלים והתמחה ביישור שיניים בסן פרנסיסקו. במסגרת שירותו הצבאי כרופא שיניים, הקים מחלקת התמחות ביישור שיניים בתל-השומר, אותה ניהל עד לפרישתו מצה"ל בדרגת סא"ל. במקביל פתח מרפאה פרטית בתל אביב, אותה הוא מנהל עד היום.

יש משהו שאתה מצטער לגבי אמא שלך?

"כן, שאפשרתי לאבא שלי לא לתת לה מקום משמעותי, כי ככל שעובר הזמן אני מעריך אותה יותר. אם הוא היה מספר סיפור, אי אפשר היה להפריע לו באמצע, כי הוא היה נעלב מאוד, ואם היא החלה לספר משהו, פעמים רבות נהג לקטוע אותה וסיפר משהו נוסף שלא שמענו עליו, למרות שבסוף טען תמיד שהיא סבלה הרבה יותר. הוא נהג לומר: 'במחנות הנוראים שבהם הייתי, חיסלו בלי הכרה ובלי סדר, אבל לא שכחו לתת לנו אוכל בצורה מסודרת. אצל אימא, הרעב היה נוכח כל הזמן, ואני לא מבין כיצד היא הצליחה לחיות עם זה'. יכול להיות שבגלל שהוא היה כל כך דומיננטי בסיפורים שלו, הוא לא השאיר לה מקום לספר את הסיפור שלה, וכנראה היה לה סיפור קשה מאוד. רק לאחרונה, כבר בשלבי הדפסת הספר, התברר לי מאחותי שאימי נאנסה בתקופת השואה. לה היא אמרה, לי לא. ידעתי שהיא התחבאה כשנתיים בתוך בור ושלא הייתה מוכנה לאכול אוכל לא כשר גם לאחר ימים רבים של צום, אבל יחסית לאבי, היא מיעטה לספר על מה שעברה, לפחות לי".

"מישהו מגרמניה מחפש אותָךְ" הוא ספרו החמישי. ספרו הראשון "עצי הלבנה הזקופים" מספר את קורות אביו בפולין לפני מלחמת העולם השנייה והישרדותו בזמן השואה. הספר פורסם לאחר מותו, בשנת 2004 בהוצאת יד ושם. "לדעתי הספר הזה צריך להיות ספר חובה בבתי הספר", אומר נפתלי. "זה ספר שואה שונה לחלוטין, שמוכיח שגם ברגעים הקשים ביותר אפשר להישאר בן אדם". בשנת 2013 פרסם את ספר המתח "הפטנט", (הוצאת אוריון). הספר פורש בפני הקוראים את התחום המסקרן והמורכב של פיתוח פטנט. גם ספר זה מבוסס על מקרה אמיתי והוא מומלץ לכל חובבי ספרות המתח, אך גם מי שרוצה להצטרף לעולם זה ימצא בו עניין.

"בימים אלה אני נמצא בתהליכי פרישה מהעבודה הקלינית. אני מתכוון להמשיך ולכתוב, ליהנות משני הנכדים שלי ובכלל מהחיים, שאותם אני מדמה למסלול מכשולים עצום שצריך לעבור אותו ולהישאר שלם עד ש… אבל כידוע לישראלים רבים, לי זה לא יקרה".

הספר זמין בחנויות הספרים המקוונות

 

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 128
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן