אותיות הקסם

אצבעון הקסם מאת אוסנת נווה

אסנת נווה מספרת על ספר הביכורים שלה "אצבעון הקסם". בספרה היא חושפת את קסמן וכוחן של האותיות העבריות ואת משמעותן בחיינו

מאת זהר נוי

"אצבעון הקסם", ספר ביכוריה של אסנת נווה טומן בחובו חוויה כפולה: ספר ילדים קסום ומסתורי המספר את סיפור אותיות האלף-בית, וספר מתנה נפלא אשר מעניק הצצה לפירוש של מחשבת הבריאה בדרך חווייתית המתרגמת את כוחן ותפקידן של האותיות העבריות בבריאה לסיפור מסקרן וייחודי.

ספרים רבים נכתבו בנושא בכדי לאפשר לכולנו את היכולת לבדוק מה משמעות האותיות שמרכיבות את השפה העברית, לבדוק מה משמעות שמנו ואף לבחור את שמות ילדינו בהתאם. אך יותר מכל עוזרות האותיות להבין את התכונות הנעלות של בני האדם וכיצד הן עוזרות לו לנתב את חייו. נווה נחשפה לנושא בעת חיפושיה אחר משמעות בזמן שחייתה בארה"ב. היא חקרה את נושא האותיות, מקורן ומשמעותן במורשת היהודית – נושא שאין סוף למידע עליו.

אסנת נווה (50) שרוב חייה נצמדה בעבודתה לחומר לנוסחאות וכללים ברורים, החליטה להיחשף גם לצדו הרוחני של העולם. המהפך וההבנה שהעולם מורכב גם מרוח בנוסף לחומר התרחש בעת שחייתה דווקא מחוץ לישראל. היא פיתחה קריירה, נישאה, ילדה בן, התגרשה והחליטה לשוב לארץ. פה בישראל החליטה להפוך לעצמאית בתחום ההנדסה, ופתחה משרד עצמאי לניהול פרויקטים בתחום הבינוי ולהמשיך בלימודי הפילוסופיה.

אסנת נווה: "רוב הילדים והמבוגרים שבינינו, לא מודעים מאין הגיעו האותיות של השפה שלנו, לכוח שלהן ובמיוחדות שלהן לעומת אותיות משפות אחרות. כיהודים, בלי קשר לדת, חשוב שנדע את מקור והמורשת שלנו. בספרי אני פותחת חלון קטן לעולם מעט רוחני, שדרכו הילדים או המבוגרים שנחשפים לראשונה לסיפור, ירכשו עוד ידע על השפה אותה הם לומדים או מכירים. אנו יודעים שכבר בספר בראשית השתמש אלוהים במילים כדי ליצור, כמו למשל "ויהי אור" – בכדי להביא אל העולם את האור. מכאן, אנו מבינים שלמילים יש כוח. אני נתקלתי במידע הזה רק בעשור הרביעי לחיי. אני מאמינה שאם הייתי נחשפת לידע בגיל צעיר קרוב לוודאי שהייתי מתעניינת בנושא הרבה לפני כן".

מה גרם לך לכתוב ספר על מה שלמדת?

"כתבתי את ספרי "אצבעון הקסם" כדי שילדים אחרים יוכלו להיחשף מוקדם יותר לנושא . בבתי הספר דואגים ללמד את התלמידים קרוא וכתוב, את צלילי האותיות, אך לא את משמעותן". גרתי מספר שנים בחו"ל. בהתחלה נסעתי כדי ללמוד באנגליה, שבתי לארץ בתום הלימודים ואז נסעתי שוב לארה"ב כדי לפתח את הקריירה שלי. כשהייתי באנגליה בעת לימודי ראיתי לראשונה צלב קרס והצטמררתי. שבתי לארץ לתקופה מסוימת בתום הלימודים ואז החלטתי לנסוע לארה"ב. כאן בארץ הכל בקטן, אנשים חיים בדוחק ורצים מסביב לשעון. בארה"ב קל להרגיש רוגע,  יש תחושה של שפע אין סופי. זו תחושה מתעתעת שקל להתרגל אליה כי קל להתקיים. דווקא שם, בזמן שחייתי חיים טובים ורגועים, חשבתי על נושא היהדות. נחשפתי לנושא כשעשיתי קורס קצר בנושא היהדות. שם גיליתי לראשונה איך נוצרו האותיות העבריות. השהות שם הגבירה בי את הרצון לחפש את המקורות. המחקר שערכתי היה לפני יותר מעשור. התחלתי ללמוד כתחביב את ההקדמה לספר בראשית. בספר נתקלתי בהסברים על פירושים של האותיות, כיצד הן התהוו ומה משמעותן. הבנתי שבבית הספר לימדו אותי את התוצר הסופי-כיצד לקרוא ולכתוב תוך שימוש במוצר המוגמר. לא למדו אותי מהיכן הן נוצרו ומה המקורות שלהן. לדעתי כל בית ספר צריך לגעת בנושא אפילו בקצרה. צריך לנסות ולסקרן את תלמידים שיוכלו להתעניין בנושא גם בגיל מאוחר יותר אם יבחרו. עד עתה, על פי מה שבדקתי לא נכתב שום ספר בנושא לילדים. זה בעצם מה שגרם לי להתיישב ולכתוב ספר קליל שיתאים לקריאה והבנה של ילדים".

אצבעון הקסם

כטבעם של סיפורי ילדים, 'אצבעון הקסם' עוסק בעולמן של האותיות, המואנשות ומתנהגות כבני אדם, הן נבדלות אלו מאלו ובבואן בפני יוצרן הן מבליטות בפניו, כל אחת בדרכה, את ייחודה. הספר נפתח ומספר לנו על העת בה האל רצה לברוא את העולם וחיפש "אצבעון" שיוביל את קסם הבריאה. כל אחת מאותיות האלף בית רצתה להיות "אצבעון הקסם" שיובלי את הבריאה וכולן, אחת אחת, התייצבו בפני האל והציגו עצמן על מנת שיבחר בהן. כטבעם של סיפורים כאלו כל אות הציגה עצמה בפני האל באופן המשבח את מעלותיה, כאשר כל אחת מאמינה כי היא זו היכולה להוביל ולעמוד בראש.  כולנו יודעים כיצד הסיפור מסתיים, הוא מסתיים בסדר המוכר והידוע לנו של אותיות האלף-בית כפי שהוא כיום, אך התהליך או הדרך שהאותיות עברו על מנת להסתדר כך, הוא הסיפור המעניין. הסיפור שכל ילד חייב להכיר.

את הטקסט שיצרה אסנת עוטפים איוריו של אייל לוי בגווני שחור, לבן, זהב וכסף המעניקים לספר הנוכחי מראה ייחודי ומעורר מחשבה, הפונה לצעירים ומבוגרים כאחד ומעניקה לכל גיל חוויה ייחודית. הספר יצא בהוצאת ספרי ניב.

למי הספר מיועד ומה לדעתך הילדים יכולים ללמוד ממנו, בכל זאת הם עדיין קטנים ולא מבינים את סודות הבריאה ברמה הרוחנית?

"הספר כתוב בצורה קלילה. הוא מנגיש לכל ילד וילדה את סיפור הבריאה, חלקן של האותיות בו ואת משמעותן. הספר למעשה מיועד לילדים, אך גם למבוגרים. ישנם הורים, סבים וסבתות שמעולם לא קראו ספרות בנושא האותיות או התעניינו בסיפור מחשבת הבריאה. דרך הקראת הספר הם לומדים לגלות על קצה המזלג, מי הן אותן האותיות שהם משתמשים בהן כדרך קבע ביום יום. חשוב לי להדגיש שהספר לא בעל אופי דתי אלא פותח צוהר קטן לשחר הימים. הספר מספק חלון קטן והצצה לעולם הקסום של מחשבת הבריאה, האותיות ותפקידן, שגם המבוגרים יכולים ללמוד ממנו".

כיצד היית מציעה להורים לקרוא ביחד עם הילדים את הספר?

"הייתי ממליצה להורים להסביר לילדיהם במילים של ילדים.  נהוג לחשוב שסדר קודם לבלגן כי כך הילדים מכירים את הדברים. החדר שלהם הוא קודם מסודר ורק אחר כך הילד יוצר בו את הבלגן.

ה"סדר" של העולם נוצר מבלגן קדום שהיה חייב להסתדר כדי לקבל את כל מה שאנו רואים היום."

לרוב מתקיים קונפליקט בין עולם הרוח לעולם הגשמי, איך את שבאת מהעולם המדויק נשבית בקסמו של העולם הרוחני?

"בעבר אנשים חיו במקביל בין שני העולמות. כיום עם כל הלחץ והמרוץ שבו כולם חיים נטשנו את העולם הרוחני. ברגע שנדע לשלב בין השניים, ולשלב בין המחשבה לרגש, החיים יהיו הרבה יותר מובנים. אנחנו חיים בכאוס תמידי וכדבר ראשון עלינו ללמוד לאהוב את עצמינו כדי שנוכל לאהוב  אחד את השני  כך החיים שלנו יראו יותר טוב".

לאן את מייעדת את ספרך מעבר למכירתו בחניות הספרים. חשבת להקריא אותו בגני ילדים?

"אצבעון הקסם" הוא ספר מתנה ייחודי ונפלא המתאים במיוחד לעת הזו בשנה העברית ופונה לכל מי שסיפור הבריאה מדבר אליו. הספר המנוקד מתאים גם לילדי הכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי, כשההדגשה על סדר אותיות האלף בית, מעניקה חוויה שיכולה להיות מענגת ומשעשעת עבור הילדים הצעירים.  מעבר לכך, הספר יכול להיות בסיס לדיון עמם על כוחן של מילים ואותיות בכלל ועל התכונות החשובות של בני האדם בפרט. המטרה שלי היא לנסות להכניס אותו לבתי הספר דרך משרד החינוך וגני ילדים".

שתפו את הפוסט

השארת תגובה

מגזין מדור לדור - גיליון החודש
מגזין מדור לדור 127
המלצות החודש
לרכישה
לרכישה
לרכישה
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
לאתר המשחקים
צור קשר
advizy.me יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

יצירת שיתופי פעולה בין עסקים בלחיצת כפתור

משחקי חשיבה במבצע - מודעה
הפייסבוק שלנו
האוכל כמשחק
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן